اگر صاحب یک کافی شاپ هستید و قصد دارید یک قهوه با کیفیت به مشتریان خود ارائه دهید، ابتدا باید تمیز کردن و نگهداری از دستگاه اسپرسوساز صنعتی در اولویت شما باشد. جالب است بدانید دستگاه های قهوه ساز یا همان اسپرسوساز تقریبا بین 8 تا 10 سال عمر مفید دارند. اما با نگهداری اصولی و تمیز کردن به موقع دستگاه می توانید طول عمر دستگاه اسپرسوساز را به طرز چشمگیری افزایش دهید. همچنین نگهداری از دستگاه اسپرسوساز باعث می شود تا کیفیت، طعم و رایحه قهوه بسیار دلپذیر شود و مشتریان از نوشیدن قهوه لذت ببرند. در این مقاله به شما کمک می کنیم تا بتوانید از طریق نگهداری درست و اصولی از دستگاه اسپرسوساز در کافی شاپ ها، به مشتریان خود قهوه ای با طعم و کیفیت عالی ارائه دهید.

نحوه نگهداری از دستگاه اسپرسوساز

هر چند وقت یکبار بهتر است دستگاه اسپرسو را تمیز کنیم؟

با توجه به مقدار استفاده شما از اسپرسوساز صنعتی، بهتر است یک برنامه برای نگهداری و تعمیر به موقع دستگاه اسپرسوساز در نظر بگیرید. این برنامه باید شامل معاینه منظم و تعویض سالانه برخی از قطعات دستگاه اسپرسوساز باشد. هنگامی که به صورت منظم برخی از قطعات کوچک تعویض شوند، می توان از خراب شدن قطعات بزرگتر پیشگیری کرد تا هزینه ی زیادی برای جبران خرج نشود. برای جلوگیری از این بحران باید برنامه ای منظم برای بررسی، نگهداری و تمیز کردن دستگاه در نظر داشته باشید.

انجام کار های روزانه برای نگهداری از دستگاه اسپرسوساز صنعتی

برای اینکه بتوانید یک اسپرسوی با کیفیت به مشتریان خود ارائه دهید باید دستگاه را به صورت منظم تمیز کنید و به عنوان یک سری عادت روزانه انجام دهید. چند مورد وجود دارد که اگر به عنوان یک باریستا آنها را تبدیل به عادت کنید می توانید کیفیت نوشیدنی را افزایش دهید و از خرابی دستگاه جلوگیری کنید. اولین و مهم ترین مورد تمیز کردن مداوم نازل بخار است. اگر برای تهیه فوم شیر از نازل بخار استفاده می کنید، بهتر است بعد از هربار درست کردن فوم شیر، از نازل مقداری بخار بگیرید تا درون آن کاملا تمیز شود. این کار از باقی ماندن ذرات شیر درون نازل جلوگیری می کند و بعد از استفاده باید با یک دستمال نازل قهوه را به خوبی تمیز کنید. این کار باعث می شود تا کیفیت نوشیدنی های بعدی را افزایش دهید و از کیپ شدن قهوه ساز جلوگیری می کند.

نکته دوم استفاده از آب مناسب برای دستگاه اسپرسوساز می باشد که باید استاندارد هایی داشته باشد. برخی از افراد بر این باور هستند که بهتر است از آب مقطر برای درست کردن اسپرسو و قهوه استفاده کرد. اما این کار باعث می شود تا طعم و رایحه اسپرسو به خوبی استخراج نشود. برخی دیگر فکر می کنند استفاده از آب معدنی مناسب است و نمیدانند استفاده از آب معدنی برای درست کردن اسپرسو باعث می شود تا مواد معدنی و املاح آن باعث تغییر طعم قهوه می شود. همچنین استفاده از آب معدنی برای درست کردن اسپرسو باعث می شود تا دستگاه اسپرسوساز رسوب کند و برای تمیز کردن و تعمیر دستگاه هزینه های زیادی را خرج کنید. طبق تحقیقات کارشناسان مشخص شد که ph مناسب آب برای تهیه اسپرسو 7 می باشد. پس برای استفاده از دستگاه اسپرسو باید سختی آب را در نظر بگیرید.

اگر دستگاه قهوه شما دارای پرتافیلتر جداگانه و هدگروپ می باشد، بهتر است قبل از استفاده مقداری از آن آب بگیرید. در واقع با این کار تفاله های قهوه و روغنی که هنگام درست کردن قهوه، از پودر قهوه به وجود آمده را استخراج می شود و با بقیه نوشیدنی ها ترکیب نمی شود. این کار تاثیر بسیار زیادی در عطر و طعم قهوه دارد و کمک زیادی به سالم ماندن دستگاه اسپرسوساز می کند.

نحوه تمیز کردن دستگاه اسپرسوساز

نحوه تمیز کردن اسپرسوساز صنعتی

با تمیز کردن مرتب دستگاه اسپرسوساز می توانید قهوه را با طعم بسیار خوبی آماده کنید. ممکن است تمیز کردن دستگاه اسپرسو ساز یکی از خسته کننده ترین مراحل برای یک باریستا باشد، اما از هزینه های زیاد تعمیر جلوگیری می کند. مهم است که بدانید دانه های قهوه و پودر قهوه دارای روغن هستند که اگر به خوبی قطعه های اسپرسو ساز تمیز نشوند، این روغن ها باقی می ماند و به مرور زمان طعم بدی به قهوه می دهند. همچنین استفاده از آب مقطر و آب معدنی باعث رسوب در دستگاه اسپرسو ساز می شود.

1- تمیز کردن پرتا فیلتر دستگاه اسپرسو صنعتی: ابتدا باید پرتا فیلتر را از دستگاه جدا کنید و سپس بسکت های آن را از یکدیگر جدا کنید و آنها را در محلولی از ترکیب آب و مایع ظرفشویی قرار دهید. بهتر است بررسی کنید که پرتا فیلتر در مدت زمان طولانی آسیب ندیده باشد.

4- تمیز کردن هدگروپ دستگاه اسپرسو: بعد از آنکه اسپرسو از دستگاه خارج شد بهتر است هرچه زودتر هدگروپ را شست و شو دهید. این کار را می توان با بیرون آوردن پرتافیلتر دستگاه بعد از سرو شات انجام دهید. بعد از آن می توانید هدگروپ را تمیز کنید و از پاک شدن تفاله قهوه و روغن بر روی قطعه مطمئن شوید. اگر این بخش خوب تمیز نشود، تفاله های قهوه بر روی هدگروپ باقی می ماند و تجمع می کنند. بنابراین بسیار مهم است تا هدگروپ دستگاه را به صورت روزانه تمیز کنید تا طول عمر دستگاه را افزایش دهید.

3- تمیز کردن قطعات داخلی دستگاه اسپرسو ساز: برای این کار ابتدا بهتر است دفترچه راهنمای محصول را مطالعه کنید تا بتوانید به درستی نسبت به تمیز کردن قطعات اقدام کنید. معمولا برای شست و شوی قطعات داخلی دستگاه از مواد شوینده مخصوص و محلول های رسوب زا استفاده می شود.

4- تمیز کردن قطعات خارجی دستگاه اسپرسو ساز: بعد از هربار استفاده از دستگاه اسپرسوساز باید نازل بخار، نازل قهوه و دیگر قطعات را تمیز کنید. همچنین هر دستگاه اسپرسوساز دارای سینی چکه گیر می باشد که از کثیف شدن دستگاه هنگام استفاده از آن جلوگیری می کند. ممکن است قطرات قهوه داخل سینی ریخته شود، بعد از استفاده از دستگاه بهتر است سینی را جدا کنید و آن را تمیز کنید.

چرا تمیز کردن دستگاه اسپرسو بسیار مهم است؟

دستگاه اسپرسوساز یکی از تجهیزات مهمی است که در کافی شاپ ها به صورت مداوم مورد استفاده قرار می گیرد. برای اینکه کارایی دستگاه افزایش یابد و نوشیدنی ها را با کیفیت بهتری آماده کنید، بهتر است دستگاه به صورت روزانه و مرتب تمیز شود. شما می توانید بعد از پایان روز کاری شروع به تمیز کردن قطعات دستگاه اسپرسو کنید و از هرگونه آلودگی مانند شیر های خشک شده و تفاله های باقی مانده در دستگاه پاک کنید. اگر تمیز کردن دستگاه اسپرسو به درستی انجام نشود ممکن است بر کیفیت قهوه تاثیر بگذارد و مزه آن را تغییر بدهد. آلودگی های باقی مانده می تواند به خود دستگاه نیز و به قطعات دستگاه آسیب بزند. شما به عنوان باریستا باید بعد از اتمام روز کاری دستگاه را به صورت روزانه تمیز کنید تا بتوانید عمر دستگاه را افزایش دهید و قهوه با کیفیت تری را به مشتریان خود ارائه دهید.

تمیز کردن و نگهداری از دستگاه اسپرسو هر 3 ماه یکبار

برای تمیز کردن دستگاه اسپرسو به صورت 3 ماه یکبار، نیاز به یک سرویس جزئی می باشد. انجام این کار وقت زیادی از شما نمی گیرد و خیلی سریع انجام می شود. برای انجام این کار به نکات زیر توجه کنید:

 • سوئیچ های دستگاه را تست و مورد بررسی قرار دهید.
 • واشر های گروهی دستگاه اسپرسوساز را در صورت نیاز تعویض کنید.
 • کیفیت بویلر دستگاه اسپرسو و هد گروپ را مورد بررسی قرار دهید و اگر مشکلی را مشاهده کردید آن را برطرف کنید.
 • shower screen ها نیاز به تعویض دارند و در این زمان می توان VST یا از IMS استفاده کرد و آنها را ارتقا دهید. 

نگهداری از دستگاه اسپرسو هر 6 ماه یکبار

هر 6 ماه یکبار مهم است که نازل بخار و آسیاب قهوه در صورتی که از آنها استفاده می کنید، خیلی خوب تمیز کنید. برای اینکه بتوانید سرعت کار خود را افزایش دهید می توانید از مواد شوینده برای تمیز کردن این قطعات استفاده کنید. همچنین می توانید بعد از هر 6 ماه فیلتر دستگاه اسپرسو را تعویض کنید. پس بهتر است در این زمان فیلتر دستگاه را بررسی کنید و اگر نیاز بود نسبت به تعویض آن اقدام کنید. برای نگهداری از دستگاه اسپرسو به صورت 6 ماه یکبار این مراحل را انجام دهید:

 • تمیز کردن سطح دیگ بویلر
 • سرویس مجموعه بخار دستگاه
 • سرویس شیر آب دستگاه اسپرسو
 • تعویض کردن دریچه anti-suction دستگاه
 • از بین بردن گرد و غبار های ایجاد شده بر روی دستگاه

نحوه نگهداری از دستگاه اسرسوساز

نکات نگهداری از دستگاه اسپرسوساز بدون محدودیت زمانی

بعضی از قطعات دستگاه اسپرسو طول عمر خاصی ندارند و نمی توان برای آنها تعیین کرد که در چه زمانی آنها را تعویض کرد. برخی دیگر از قطعات دستگاه ممکن است عمر طولانی مدتی داشته باشند و بتوان به صورت همیشگی از آن استفاده کرد. برخی هم نیاز است به صورت منظم تعویض شوند تا طول عمر دستگاه افزایش یابد. مثلا ممکن است با استفاده از آب هایی که املاح دارند، فیلتر دستگاه را هر 6 ماه یکبار تعویض کنید. اما اگر از آب مناسب و بدون املاح برای درست کردن اسپرسو و قهوه استفاده کنید، می توانید فیلتر را هر 1 یا 2 سال تعویض کنید. برای اینکه طول عمر دستگاه را به صورت چشمگیری افزایش دهید به این نکات توجه کنید:

 • تعویض سوئیچ ها و کلیدها
 • تعویض فیلتر های آب دستگاه
 • تغییر و تنظیم دوباره فشار سنج ها
 • عوض کردن پمپ دستگاه اسپرسوساز
 • تعویض و حذف بخش هایی از هدگروپ که فرسوده شده اند

تعمیر دستگاه اسپرسوساز

اگر بعد از مدتی اسپرسوساز صنعتی به درستی کار نکرد یا هنگام استفاده اتفاقات عجیبی رخ داد، قبل از تعمیر اصلا از دستگاه استفاده نکنید. استفاده از دستگاهی که خراب است می تواند خرابی را در بقیه نقاط گسترش دهد و ممکن است تعمیر دستگاه غیر ممکن شود. خروجی صدای غیر طبیعی و خروج آب از دیگر نقاط دستگاه از عوامل مختلفی هستند که نیاز به تعمیر دارند.

کلام آخر

برای درست کردن یک قهوه با طعم و عطر بسیار با کیفیت، علاوه بر کیفیت قهوه باید به نگهداری و تمیز کردن دستگاه اسپرسو اهمیت دهیم. نگهداری از دستگاه اسپرسو اصلا کار سختی نیست و فقط نیاز به زمان و حوصله کافی دارد. در این صورت می توان از دستگاه اسپرسو در مدت زمان طولانی استفاده کرد و نیازی به تعمیر مدوام دستگاه ندارید و عمل کردن به نکات گفته شده در این مقاله خیال شما را از خرید دستگاه اسپرسوساز جدید راحت می کند و می توانید بهترین استفاده را از این دستگاه داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *