آب مناسب برای اسپرسو ساز صنعتی یک عامل حیاتی و از مهم ترین تجهیزات کافی شاپ است که به قهوه طعم و عطری دلپذیر می‌بخشد؛ چراکه تقریباً 90 درصد قهوه از آب تشکیل‌شده است. برای داشتن یک قهوه خوش‌طعم باید محتوای معدنی موجود در آب کاملاً کنترل‌شده باشد. به این معنا که اگر املاح بیش از حد حذف شده یا بسیار زیاد باشد، نوشیدنی طعم و مزه خود را از دست خواهد داد؛ همانطور که در صورت عدم استفاده از نمک نیز غذا طعم خود را از دست می‌دهد.

آب مناسب برای دستگاه اسپرسو کدام است؟

98.5 تا 99 درصد قهوه از آب تشکیل‌شده است، بنابراین کیفیت آن به‌طور چشمگیری بر طعم قهوه تاثیر می‌گذارد. آب باید تازه باشد، به این معنا که اگر بیش از حد طولانی در یک مکان نگه داشته شود (یا گرم و سپس سرد شده‌باشد)، هوای محلول خود را که جزء مهمی از طعم آب است از دست می‌دهد. همچنین آب باید سرد باشد. آب گرم از هوای محلول و مواد معدنی لازم برخوردار نیست، زیرا به همراه بخار دفع می‌شوند. هنگام تهیه قهوه، تنها باید از آبی استفاده کنید که طعم آن برای نوشیدن به اندازه کافی مناسب باشد.
در نتیجه بهترین آب برای اسپرسو یا قهوه، آب لوله‌کشی تصفیه شده یا آب بطری است. آب مقطر یا اسمز معکوس (RO) را با آب فیلترشده اشتباه نگیرید. دو مورد اول از مواد معدنی کافی، طعم مناسب و مزه باکیفیتی برخوردار هستند؛ در حالی که مواد معدنی زیاد محتویات دو مورد آخر، باعث تسریع تجمع رسوب آهک در داخل قهوه‌ساز یا اسپرسوساز صنعتی می‌شود و به دیگ داخل دستگاه آسیب می‌رساند.

آب لوله کشی شهری

حدود 80 درصد از آب لوله‌کشی کشور دارای املاح متعددی است که برای تهیه قهوه، مناسب نمی‌باشند. در این آب دو ماده معدنی قوی (کلسیم و منیزیم) وجود دارند که باعث سختی آب می‌شوند. آب سخت بیشتر برای شستن لباس، ظرف‌ها، جرم‌گیری دیگ‌ها و تجهیزات صنعتی مناسب است؛ اما برای تهیه قهوه به هیچ عنوان مناسب نخواهد بود، زیرا قهوه با کیفیت آب آن شناخته می‌شود.

آب چشمه ها و رودها

آب‌های سطحی موجود در کشور درصد قلیایی بالا یا حتی بسیار پایینی دارند. به همین دلیل گزینه مناسبی برای تهیه قهوه نیستند. گاهی اوقات این میزان قلیایی بودن را می‌توانید در هنگام جوشاندن آب متوجه شوید، زیرا لکه‌های سفیدی از آن خارج و به کناره ظرف می‌چسبند.

آب اسمز معکوس و مقطر (RO)

آب تقطیر یا دیونیزه (DI) و تصفیه RO تقریباً عاری از تمام مواد معدنی، ناخالصی‌ها و سایر یون‌های لازم هستند. به همین دلیل این آب تمامی طعم‌های موجود در قهوه را ارائه نمی‌دهد (در واقع آن را صافی می‌کند)؛ چراکه ذرات معطر قهوه تماماً به آن منتقل نمی‌گردند. بسیاری از دستگاه‌های اسپرسوساز که از حسگر الکترومغناطیسی تشخیص سطح آب برخوردار هستند، با این نوع آب به‌درستی کار نمی‌کنند، زیرا این آب‌ها با گذشت زمان منجر به خرابی دستگاه می‌شوند.

آب تصفیه شده

اگر در خانه یک دستگاه تصفیه‌کننده آب مناسب دارید، در واقع می‌توانید بهترین طعم قهوه را تجربه کنید. این نوع آب برای دستگاه قهوه‌ساز بسیار ایمن است، زیرا مقدار آهک به قدری پایین بوده که ماه‌ها و در برخی از اوقات تا سال‌ها طول می‌کشد که رسوب اتفاق افتد.

آب بطری‌ های فروشگاهی

آب بطری‌های فروشگاهی به اشکال مختلفی مانند مقطر، اسمز معکوس، نوشیدنی گازدار و معدنی وجود دارند. برای تهیه قهوه از آب بطری معمولی استفاده کنید که املاح درون آن کاملاً کنترل‌شده باشد، زیرا آب‌های دیگر از درصد املاح بسیار بالایی برخوردار هستند و برای تهیه قهوه خوش‌طعم مناسب نخواهند بود.

مخزن آب دستگاه‌ های قهوه ساز

بسیاری از کارخانه‌های تولیدی برای دستگاه‌هایی که جهت تهیه قهوه تولید می‌کنند، یک مخزن آب در نظر می‌گیرند. این فیلترها حاوی کربن و ترکیبات آلی هستند که هم ناخالصی‌های تغییر طعم و هم سختی آب را حذف می‌کنند. علاوه‌بر آن به شما می‌گویند که تعویض فیلتر چه زمانی باید انجام شود.

همچنین بخوانید: علت اب دادن دستگاه اسپرسو ساز

چرا آب در کیفیت قهوه تاثیر زیادی دارد؟

آب مناسب برای دستگاه اسپرسو چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

   1. سختی آب به مواد معدنی منیزیم و کلسیم آب (با نام مستعار غلظت کاتیون چند ظرفیتی) اشاره دارد. آب سخت از بسیاری از این کاتیون‌ها برخوردار است؛ اما آب نرم شامل کاتیون‌های زیادی نمی‌شود. برای تهیه اسپرسو میزان سختی آب باید کاملاً متناسب باشد، زیرا کاتیون‌های موجود در آب خیلی سفت می‌توانند در دیگ بخار و داخل لوله‌ها متبلور، جریان را مسدود کرده و باعث خوردگی شوند.
   2. pH نشانگر اسیدیته یا قلیاییت است. PH کمتر 7 نشان‌دهنده محلول اسیدی بوده و PH بیشتر از 7 محلول قلیایی را نشان می‌دهد. میزان PH آب قهوه باید کاملاً متناسب باشد تا طعم آن را دچار تغییر نشود. در واقع pH بین 7 تا 8.5 بهترین است.
   3. TDS به معنای کل جامدات محلول در آب است. از نمک گرفته تا مواد آلی محلول، الکل‌ها، داروها و… . تمامی این مواد در طعم آب و حتی قهوه تاثیرگذار هستند و میزان ‌‌آن‌ها بسیار اهمیت دارد.
   4. یکی دیگر از موادی که در آب مناسب برای دستگاه اسپرسو و طعم قهوه تاثیر بسیاری داشته، میزان کلرید است. براساس مطالعات انجام‌شده میزان کلرید باید کمتر از 60ppm باشد. در واقع بهترین سطح برای تهیه یک قهوه دلچسب کمتر از 30ppm است. این کار از خوردگی دستگاه و طعم بد قهوه جلوگیری می‌کند.

  1.  

  1.  

  1.  

  چرا آب در کیفیت قهوه تاثیر زیادی دارد؟

  از کاربردی ترین تجهیزاتی که در کافی استفاده می شود می توان به انواع یخچال صنعتی از جمله یخچال مینی هتلی و مهم ترین آنها اسپرسوساز اشاره کرد. اسپرسو از انتقال آب داغ به دانه‌های ریز آسیاب‌شده قهوه به دست می‌آید. آب یکی از مهم‌ترین مواد تشکیل‌دهنده اسپرسو و قهوه است. استفاده از آب با کیفیت بالا که مواد معدنی زیادی نیز ندارد باعث می‌شود تا قهوه عطری دلپذیر داشته‌باشد. برخی از دلایل مهم استفاده از آب مناسب قهوه و اسپرسو به شرح زیر هستند.

  طعم آب مناسب برای دستگاه اسپرسوساز

  یکی از مواردی که برای قهوه‌سازها و دوستداران قهوه اهمیت دارد، طعم قهوه است. یکی از عوامل مهم تاثیرگذار در طعم و عطر قهوه، میزان سختی و نرمی املاح موجود در آب است. آب مورد استفاده در قهوه بنابر دلایل زیر باید کاملاً در حالت استاندارد باشد.

    1. آب سخت طعم اسپرسوی شما را تلخ و قابض می‌کند.

    1. آب نرم طعم اسپرسوی شما را صاف و آبکی می‌کند.

   طول عمر دستگاه اسپرسوساز

   اگر آبی که برای تهیه قهوه استفاده می‌کنید درجه سختی بالایی داشته‌باشد، علاوه‌بر ایجاد طعم ناخوشایند، باعث رسوب در دستگاه نیز می‌شود. در واقع آب سخت، داخل دستگاه اسپرسوساز رسوب کرده و به مرور زمان از کارایی دستگاه می‌کاهد و زودتر از زمان ممکن سبب خرابی آن خواهد شد. همچنین اگر آب از میزان نرمی بالایی برخوردار باشد، از اجزای داخلی دستگاه قهوه‌ساز به‌راحتی خارج شده و باعث آسیب شدید به آن می‌شود.

   قوام آب مناسب برای دستگاه اسپرسوساز

   علاوه‌بر تمام مواردی که بیان شده‌اند، آب باید سطح مناسبی از مواد معدنی و املاح را دارا باشد، زیرا در صورت متفاوت بودن مواد معدنی موجود در آب، طعم آن نیز هر بار متفاوت خواهد بود. این مورد ممکن است برای شما خسته‌کننده باشد، زیرا باید به یک استاندارد لازم برای تهیه یک فنجان قهوه عالی دست یابید. بنابراین سعی کنید که از یک مدل آب و در صورت امکان تصفیه‌شده، استفاده نمایید تا قوام قهوه حفط شود و طعم دلپذیری داشته‌باشد.

   سختی آب مناسب برای دستگاه اسپرسو

   سختی آب مناسب برای دستگاه اسپرسوساز بر اساس غلظت مواد معدنی و مواد محلول در آن به واحدهای مختلفی اندازه‌گیری می‌شود، از جمله تعداد ذرات به ازای میلیون (PPM) یا میلی‌گرم به ازای لیتر (mg/L). زمانی که غلظت سختی آب با مقداری بین 0 تا 60 میلی‌گرم به ازای لیتر اندازه‌گیری شود، آب به عنوان آب نرم شناخته می‌شود. اگر مقدار آن بیشتر از 180 میلی‌گرم به ازای لیتر باشد، آب به عنوان آب سخت تشخیص داده می‌شود.

   اما برای استفاده در دستگاه‌های اسپرسوساز، آب باید حداقل دارای سختی 120 میلی‌گرم به ازای لیتر باشد. غلظت مناسب آب در این حد تنظیم شده تا هم طعم و عطر بهتری از قهوه بدانیم و هم از بروز رسوب در دستگاه جلوگیری شود. بالاترین میزان توصیه‌شده برای غلظت آب در این مورد، به دلیل نیاز دستگاه به مواد معدنی برای حفظ عطر و طعم مناسب قهوه می‌باشد.

   همچنین بخوانید: صدای دستگاه اسپرسو ساز

   آب مناسب برای تهیه اسپرسو چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

   بهترین آب برای تهیه قهوه و اسپرسو با استفاده از دستگاه قهوه ساز چیست؟

   برای آنکه بتوانید به یک قهوه دلچسب دست یابید، به آبی باکیفیت و استاندارد نیاز دارید. بنابراین این نکات را به یاد داشته‌باشید.

     • آب تصفیه: بهترین گزینه

     • آب بسته‌بندی فروشگاهی: گزینه دوم

     • آب لوله‌کشی: قابل استفاده است؛ اما توصیه نمی‌شود.

     • آب مقطر و آب اسمز معکوس: اجتناب کنید.

    آب تصفیه مناسب برای دستگاه اسپرسوساز

      • کلر موجود در آب را فیلتر می‌کند.

      • سختی آب را کاهش می‌دهد.

      • سطح pH آب را متعادل می‌سازد.

     افرادی که در مناطقی با آب تمیز و نرم زندگی می‌کنند، می‌توانند از پارچ‌های تصفیه استفاده نمایند؛ چراکه این پارچ‌ها کلر را فیلتر کرده و طعم آب را بهبود می‌بخشند. همچنین نسبت به خرید و نصب سیستم‌های فیلتراسیون از هزینه کمتری برخوردار هستند. علاوه‌بر این، فیلترهای جایگزین در درازمدت هزینه کمتری خواهند داشت.

     مزایا:

       • بر فیلتراسیون آب کنترل بیشتری خواهید داشت.

       • طعم آب را بهبود می‌بخشد.

       • می توانید در درازمدت پول خود را پس‌انداز کنید، زیرا نیاز به خرید آب مناسب ندارید.

      معایب:

        • سرمایه‌گذاری اولیه بالا برای فیلترهای آب

        • ممکن است برای نصب به لوله‌کش نیاز داشته باشید.

       آب بسته‌ بندی فروشگاهی مناسب برای دستگاه اسپرسوساز

       آب بطری برای دستگاه‌های اسپرسوساز بسیار عالی است، زیرا مستعد تجمع مواد معدنی نبوده و به‌دلیل کمبود کلر می‌تواند طعم بهتری به قهوه ببخشد. این روش یکی از گران‌ترین گزینه‌ها برای افزودن آب به دستگاه‌های قهوه‌ساز است. تهیه بطری برای افرادی مناسب خواهد بود که در طول روز در خانه نوشیدنی مصرف می‌کنند، نه برای کسانی که کافه یا سالن‌های پذیرایی دارند. شاید این موضوع مهم اقتصادی را فراموش کنید که حتی اگر به‌صورت عمده آب خریداری نمایید، باید بابت آن‌ها پول بپردازید و این موضوع در درازمدت هزینه زیادی را در برخواهد داشت. همچنین بطری‌های خالی را باید دور بریزید که می‌تواند معظلاتی را به وجود آورد. در نهایت باید نگران طعمی باشید که پلاستیک‌ها به آب منتقل می‌کنند. انواع مختلفی از آب‌های بسته‌بندی فروشگاهی به شرح زیر هستند.

         • آب چشمه: بهترین گزینه برای استفاده

         • آب چاه: قابل استفاده؛ اما ممکن است به فیلتر آب نیاز داشته باشد.

         • آب آرتزین: بستگی به TDS قابل استفاده آن دارد.

         • آب گازدار: به دستگاه آسیب می‌رساند.

         • آب معدنی: بهتر است استفاده نشود، زیرا باعث تجمع مواد معدنی در دستگاه خواهد شد.

         • آب تصفیه: از این نوع استفاده نکنید، زیرا تقطیر شده‌است.

        مزایا:

          • بدون مواد شیمیایی

          • طعم بهتر

          • ترکیب مورد نیاز برای اسپرسو را متعادل می‌سازد.

         معایب:

           • گران قیمت
           • مواد شیمیایی موجود در پلاستیک می‌توانند به نوشیدنی‌ها نفوذ کرده و در طعم آن تاثیر بگذارند.

          همچنین بخوانید: علت اب نیامدن از اسپرسوساز

          بهترین آب برای تهیه قهوه و اسپرسو با استفاده از دستگاه قهوه ساز چیست؟

          بهترین آب معدنی برای دستگاه اسپرسو

          برای دستگاه اسپرسو، آبی که برای استفاده بهترین نتیجه را بدهد، بسیار مهم است. بهترین آب معدنی برای دستگاه اسپرسو با ترکیبات متعادل و کمترین مقدار مواد جامد معلق (TDS) می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. به طور کلی، آبی که دارای مقدار پایینی از مواد معلق می‌باشد و همچنین دارای مقدار مناسبی کلر و مواد شیمیایی دیگر است می‌تواند برای دستگاه اسپرسو مناسب باشد. از آبی که میزان معدنی‌های زیادی مانند کلسیم و منیزیم دارد باید پرهیز شود، زیرا ممکن است باعث تجمعات رسوبات در دستگاه شود و عملکرد آن را تحت تاثیر قرار دهد. بهترین راه برای تضمین استفاده از آب مناسب برای دستگاه اسپرسو، استفاده از آب فیلتر شده یا آب معدنی با ترکیبات متناسب و کمترین میزان مواد معلق ممکن است. همچنین، تمیز نگه داشتن دستگاه و استفاده از محلول‌های تمیزکننده مخصوص دستگاه اسپرسو نیز به حفظ عملکرد بهینه آن کمک می‌کند.

          شیر آب مناسب برای دستگاه اسپرسوساز

          آب لوله‌کشی بدون فیلتراسیون، مقرون‌به‌صرفه‌ترین آب برای استفاده در دستگاه اسپرسوساز شما است. این مورد برای افرادی که به سلیقه اهمیت نمی‌دهند، توصیه می‌شود؛ اما به خاطر داشته‌باشید که آب شیر سطح بالایی از TDS را در خود جای داده که باعث تجمع رسوبات درون دستگاه‌ خواهد شد. این مورد به مرور زمان دستگاه‌ را فرسوده کرده و آن را زودتر از مدت زمان تعیین شده برای ماندگاری، از کار می‌اندازد.

          مزایا:

            • مقرون‌به‌صرفه‌ترین

           معایب:

             • املاح و مواد معدنی بالایی دارد.

             • محتوای کلر نسبتاً بالایی دارد.

            آب مقطر مناسب برای دستگاه اسپرسوساز

            آب مقطر و اسمز معکوس نتیجه حذف تمام جامدات محلول و مواد شیمیایی کمیاب موجود در آب است. بهتر است که از این آب برای تهیه اسپرسو استفاده نشود؛ چراکه فلزات را از لوله‌های دستگاه‌ شسته و آن را خراب می‌کند. خرابی و خوردگی دستگاه طعم قهوه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. تصورش را بکنید که در هنگام نوشیدن قهوه، مزه زنگ‌زدگی را احساس نمایید؛ این موضوع اصلاً جذاب نیست. بنابراین اگر قصد دارید که هم خودتان و هم مشتریان‌تان از طعم و مزه قهوه لذت ببرند و سلامت دستگاه نیز حفظ شود، از این آب دوری کنید.

            دیدگاهتان را بنویسید

            نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *