یکی از مهم ترین دغدغه و چالش های مدیران در کسب و کار های مختلف، تهیه و تامین غذای پرسنل و کارمندان می باشد. معمولا خریدن غذا از رستوران ها و فست فود ها هزینه های زیادی را برای مدیران به همراه می آورد و باعث ایجاد مشکل مالی می شود. به همین دلیل است که مدیران برای تامین غذا به سراغ کترینگ ها می روند و افراد زیادی به دنیال راه اندازی کترینگ هستند. برخی از کترینگ ها تنها غذای ایرانی تهیه و آماده می کنند و برخی از آنها با تنوع زیادی که دارند انواع غذای ایرانی و خارجی را برای مشتریان خود آماده می کنند. برای راه اندازی کترینگ باید با برنامه درست و اصولی پیش بروید تا بتوانید یک کترینگ موفق با سود دهی بالا داشته باشید.

مراحل راه اندازی کترینگ

راه‌اندازی کترینگ شامل مراحل مختلفی می‌شود که در هر قدم افراد باید اقدامات خاصی را انجام دهند. برای شروع این کسب و کار باید به دنبال مکانی مناسب باشید که از امکانات تاسیساتی مناسبی برخوردار باشد. همچنین مکان مورد نظر شما باید در یکی از محله‌های پر رفت و آمد و تا حد امکان نزدیک به خیابان‌های اصلی باشد. از فضای کافی برای تجهیز کردن و طبخ انواع غذا‌ها دارا بوده و از هر نظر برای راه‌اندازی این کسب و کار مناسب به‌نظر برسد. همه چیز به انتحاب یک مکان مناسب ختم نمی‌شود و برای این کار باید اقدامات مختلفی را انجام دهید. برای این که بتوانید در این کار موفق ظاهر شوید، باید نکات خاصی را مد نظر خود قرار داده و استاندارد‌های ویژه‌ای را رعایت کنید. مهم‌ترین اقداماتی که برای راه‌اندازی این کسب و کار باید انجام دهید، عبارتند از:

مراحل راه اندازی کترینگ

1. نوشتن بیزنس پلن

اولین قدم برای راه‌اندازی این کسب و کار، نوشتن بیزنس پلن است. این کار باعث می‌شود تا امور مختلف کترینگ با دقت بالایی مدیریت شده و برنامه‌ریزی شوند. این اقدام مسیر حرکت کترینگ را مشخص کرده و به افراد کمک می‌کند تا مسیر درستی را برای راه‌اندازی این کسب و کار خود انتخاب نمایند. برای نوشتن این پلن باید به ریز‌ترین جزئیات نیز توجه داشته باشید و همه مسائل و مشکلات احتمالی را مد نظر قرار دهید. مشخص کنید که چه مراحلی را باید پشت سر گذاشته و در هر مرحله چه اقداماتی انجام دهید. بهتر است که همه جزئیات را نوشته و به ثبت برسانید تا در مسیر راه‌اندازی کسب و کار به همه آن‌ها توجه داشته باشید.

2. تهیه پیش‌نویس منو

در این مرحله شما باید یک منو مناسب انتخاب کنید و پیش‌نویسی از غذا‌های مورد نظر خود را تهیه نمایید. برای این کار می‌توانید یک منوی محلی، ترکیبی یا فصلی تهیه کرده و غذا‌های منوی مورد نظر خود را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید دو یا چند منو را برای کسب و کار خود در نظر بگیرید و برای هر لیست از غذا‌های برتر و پرطرفدار را برگزینید. برای موفقیت بیشتر می‌توانید از لیست غذا‌هایی بهره ببرید که در کترینگ‌های موفق شهر شما طبخ می‌شوند. این مراکز معمولاً غذا‎‌هایی تهیه می‌کنند که در اکثر ادارات و شرکت‌ها پر طرفدار بوده و مورد استفاده قرار می‌گیرند. در نتیجه شما نیز با انتخاب یک منوی مناسب از غذا‌های پر فروش می‎‌توانید بر تعداد مشتریان خود بیفزایید و به کسب و کار خود رونق ببخشید.

3. انتخاب نوع کترینگ

بهتر است قبل از راه اندازی کترینگ به این نکته دقت داشته باشید که این کسب و کار انواع مختلفی دارد. نوع این کسب و کار با توجه به منوی انتخابی تعیین می‌شود. برخی از منو‌های غذایی به تجهیزات تخصصی‌تری احتیاج دارند و نیرو کار ماهری را می‌طلبند. این در حالی است که بعضی دیگر از آن‌ها منو‌های ساده‌تری داشته و راه‌اندازی آن‌ها کار پیچیده‌ای نخواهد بود. شما با استفاده از یک منوی خارق العاده می‌توانید نظر افراد بیش‌تری را به خود جلب کرده و به کسب و کار خود رونق بخشید.

4. انتخاب محل مناسب برای راه‌اندازی کترینگ

دقت کنید که در این کسب و کار به فضای بزرگی احتیاج ندارید و حتی لازم نیست که ویترین بزرگی داشته باشید. برای راه‌اندازی این شغل کافیست که یک زیرزمین یا مکان کوچکی را اجاره کرده یا این که آن را خریداری نمایید. تنها باید به این مساله توجه کنید که مکان انتخابی شما بهتر است تا حد امکان به مکان‌های تجاری و اداری شهر نزدیک باشد. این امر سبب می‌گردد تا بر تعداد مشتریان شما افزوده شود و به‌دلیل فاصله کمتر، بتوانید غذا‌هایی تازه و با کیفیت‌تر به دست آن‌ها برسانید. در انتخاب مکانی برای راه‌اندازی این کسب و کار باید به سیستم تهویه، ابعاد فضا و همچنین لوله کشی آب و گاز آن نیز توجه ویژه‌ای داشته باشید.

5. برآورد مالی کترینگ

یکی از مهم‌ترین مسائلی که باید در راه‌اندازی این کسب و کار‌ها مورد توجه قرار گیرد، برآورد مالی آن‌ها است. قبل از شروع کار باید هزینه‌ها را با جزئیات یادداشت کرده و برآورد نمایید. با این کار می‌توانید هزینه‌های اضافی را کاهش داده و سرمایه خود را برای انجام کار‌های اصلی اختصاص دهید. مهم‌ترین هزینه‌هایی که باید برای راه‌اندازی این کسب و کار در نظر بگیرید، عبارتند از:

 • هزینه تهیه مکان مناسب
 • هزینه حقوق نیرو‌ها
 • هزینه حمل و نقل غذا‌ها
 • هزینه مواد اولیه
 • هزینه خرید تجهیزات اولیه
 • هزینه‌های جاری مانند قبض آب، برق و گاز
 • هزینه بازاریابی

اگر همه این هزینه‌ها را در برآورد مالی راه اندازی این کسب و کار در نظر بگیرید، می‌توانید سرمایه خود را به بهترین نحو ممکن خرج کنید. در نتیجه هنگام راه اندازی این کار با هیچ مشکلی مواجه نخواهید شد و در نهایت نیز یک کترینگ معروف را اداره می‌کنید.

همچنین بخوانید: تفاوت کترینگ با رستوران

تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی کترینگ

6. نام و لوگوی کترینگ

شما باید برای راه اندازی کترینگ خود فاکتور‌های مختلفی را مد نظر داشته باشید که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، نام و لوگو است. کسب و کار شما باید نام و لوگوی بسیار مناسبی داشته باشد. همچنین باید این را بدانید که نوع بسته‌بندی غذا‌ها تاثیر بسیار زیادی در جلب نظر مشتریان دارد و شما با ارسال یک غذای شیک و در عین حال با کیفیت، می‌توانید بر تعداد مشتریان خود بیفزایید.

7. تهیه تجهیزات و وسایل کترینگ

در این مرحله باید با توجه به نوع کترینگ و غذاهای مورد نظر خود، تجهیزات مناسبی را تهیه کنید. دستگاه‌ها و وسایل خاصی برای تهیه و سرو هر نوع غذا احتیاج دارید که در این مرحله باید آن‌ها را تهیه نمایید. بهتر است که نمونه‌های با‌کیفیت و مناسبی از این تجهیزات را انتخاب کرده و خریداری کنید تا محصولاتی با طول عمر بالا داشته باشید.

8. بازاریابی کترینگ

امروزه اگر در کسب و کار خود بازاریابی مناسبی نداشته باشید، در آن زمینه کاری موفق نخواهید بود، از این‌رو بازاریابی را به‌عنوان اصول اولیه راه‌اندازی هر کسب و کاری معرفی می‌کنند. برای این کار می‌توانید از روش‌های مختلف تبلیغاتی استفاده کرده و کترینگ خود را به جوامع مختلف معرفی نمایید.

9. استخدام پرسنل کترینگ

نیرو‌های مورد نیاز در این نوع کسب و کار تنها شامل آشپز‌ها نمی‌شوند. در این مراکز شما باید پرسنلی برای ارسال غذا‌ها نیز داشته باشید؛ از این‌رو باید برای استخدام پیک نیز اقدام نمایید. برای استخدام نیرو‌ها حتماً به‌دنبال افرادی ماهر و کارآزموده باشید تا بتوانید خوشمزه‌ترین و با کیفیت‌ترین غذا‌ها را طبخ کرده و به دست مشتریان برسانید.

10. اخذ مجوز‌های مورد نیاز

همان‌طور که می‌دانید برای راه‌اندازی هر کسب و کاری به اخذ مجوز‌های خاصی نیاز است. مهم‌ترین مجوز‌هایی که در راه‌اندازی کترینگ باید دریافت کنید، عبارتند از:

کسب مجوز برای نام کسب و کار خود

در این مرحله شما باید یک نام مناسب و غیر تکراری برای کسب و کار خود تعیین کنید که براساس استاندارد‌ها تعیین شده باشد.

اخذ پروانه کسب

برای این کار باید اقدامات خاصی را انجام دهید، به درگاه ملی مجوز‌های کشوری مراجعه کرده و درخواست خود را به ثبت برسانید. به سایت ایرانیان اصناف رفته و اطلاعات خود را تکمیل نمایید. مدارک لازم را بارگذاری کنید تا مراحل ثبت این درخواست تکمیل شوند.

مجوز سلامت پرسنل

برای دریافت این کارت باید ابتدا به دفاتر پیشخوان دولت بروید و پس از آن برای انجام آزمایشات لازم به پزشک مراجعه کنید. پس از دریافت جواب آزمایشات، مجدداً به دفتر پیشخوان دولت رفته و برای دریافت این کارت اقدام نمایید.

کسب مجوز بهداشت

برای این کار به سازمان بهداشت رفته و اقدامات لازم را انجام دهید تا این مجوز را دریافت کنید.

ثبت نام برای مالیات

به سایت سازمان امور مالیاتی مراجعه کرده و به بخش اظهارنامه الکترونیکی بروید. اطلاعات لازم را وارد کنید تا مراحل مختلف برای دریافت قبوض مالیاتی را دریافت نمایید.

11. مدارک مورد نیاز برای گرفتن پروانه کسب ارائه ی انواع غذا به صورت بیرون بر

 • ارائه اصل و کپی شناسنامه
 • ارائه اصل و کپی کارت ملی
 • تصویر اجاره‌نامه یا سند مالکیت واحد صنفی
 • کد پستی 10 رقمی واحد صنفی
 • 12 قطعه عکس 3*4
 • تصویر آخرین مدرک تحصیلی
 • کارت پایان خدمت یا گواهی معافیت دائم یا دفترچه اعزام به خدمت برای آقایان
 • فیش واریز حق عضویت در اتحادیه
 • گواهی گذراندن دورۀ آموزشی لازم برای یادگیری کار
 • گواهی موافقت اداره اماکن
 • گواهی نداشتن سوء پیشینه
 • گواهی نداشتن اعتیاد
 • گواهی صلاحیت فنی
 • کارت سلامت از وزارت بهداشت
 • ارائه فتوکپی شناسنامه از تمام صفحات و رضایت محضری شریک و شرکا

تجهیزات آماده‌سازی در راه اندازی کترینگ

مزایا و معایب راه اندازی کترینگ

مزایای راه اندازی کترینگ به شرح زیر است:

 • بازار کار ایده‌آل: راه‌اندازی کترینگ در یک بازار کار ایده‌آل، مانند شهرهای با جمعیت بالا یا مناطق با فعالیت‌های اجتماعی فراوان، این امکان را فراهم می‌آورد که به مشتریان بیشتری دسترسی داشته باشید و درآمد قابل توجهی را به دست آورید.
 • درآمد مناسب: کترینگ می‌تواند منبع درآمد قابل توجهی باشد، زیرا مشتریان در مواقع مختلف نیاز به خدمات کترینگ دارند و برای ارائه مبلغ مناسبی به شما آماده اند.
 • طبخ انواع غذاهای مختلف: یک کترینگ می‌تواند به شما امکان دهد تا به گوناگونی ذائقه‌های مشتریان پاسخ دهید و انواع غذاهای مختلف را با کیفیت و به سلیقه‌ی مشتریان طبخ کنید.
 • وجود مشتریان زیاد و وفادار: با ارائه خدمات کیفیتی و مطلوب، مشتریان ممکن است به شما وفادار شوند و به دنبال خدمات شما در مواقع مختلف باشند. همچنین، مشتریان راضی معمولاً از تجربه خود با دیگران نیز تبلیغ خواهند کرد که می‌تواند منجر به جلب مشتریان جدید شود.

معایب راه اندازی کترینگ به شرح زیر است:

 • نیاز به سرمایه نسبتاً بالا: برای راه‌اندازی یک کترینگ، نیاز به سرمایه نسبتاً بالا برای خرید تجهیزات، استخدام پرسنل، خرید مواد اولیه و سایر هزینه‌های مرتبط است. این می‌تواند برای برخی افراد یا کسب و کارها یک مانع مالی محسوب شود.
 • عدم وجود درآمد ثابت ماهیانه: معمولاً کترینگ‌ها با سفارش‌های موقت و مواقع خاصی مانند مراسم و رویدادها کار می‌کنند، بنابراین امکان دارد در برخی ماه‌ها حجم سفارشات کاهش یابد و درآمد ثابت ماهیانه وجود نداشته باشد که می‌تواند برنامه‌ریزی مالی را دشوار کند.
 • نیاز به دریافت مجوزهای بهداشتی: برای راه‌اندازی یک کترینگ، نیاز به دریافت مجوزهای بهداشتی از سازمان‌های مربوطه و رعایت استانداردهای بهداشتی و ایمنی غذا الزامی است که ممکن است زمان و هزینه بر باشد.
 • نیاز به خرید تجهیزات مختلف: برای کترینگ، نیاز به تجهیزات مختلفی مانند ظروف، دستگاه‌های نوشیدنی، وسایل نقل و انتقال، و دستگاه‌های آشپزی دارید که می‌تواند هزینه‌های ابتدایی و بهره‌وری را افزایش دهد.

تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی کترینگ

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که برای راه‌اندازی کترینگ باید انجام دهید، همین مرحله است. برخی از این محصولات از مهم ترین تجهیزات برای راه اندازی کترینگ می باشد از جمله کباب پز صنعتی، انواع دیگ و قابله، اجاق گاز صنعتی، انواع فر ها و فر دمکن برنج برای آشپزخانه ی صنعتی، سرخ کن صنعتی، دستگاه کباب زن، پوست کن سیب زمینی، اجاق گاز پلوپز، پوست کن سیب زمینی، گریل صنعتی و دیگر محصولاتی که خریداری آنها ضروری است.

تجهیزات آماده‌سازی در راه اندازی کترینگ

تجهیزاتی که در این کسب و کار‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، از تنوع بالایی برخوردار هستند. پر کاربرد‌ترین وسایل و تجهیزاتی که برای راه‌اندازی این کسب و کار باید فراهم شوند، عبارتند از:

 • چرخ گوشت
 • اره استخوان‌بر
 • خلال کن سیب زمینی
 • میکسر کباب
 • کالباس بر
 • میز و تخته کار چوبی
 • پوست گیر پیاز
 • آبگیر کاهو و سیزیجات
 • دستگاه مرغ خرد کن
 • انواع سبزی خردکن
 • همبرگر و بیفتک زن
 • تامبلر
 • مریناتور
 • انواع بلیکسر

تجهیزات نگهداری سرد در راه اندازی کترینگ

برای نگهداری انواع مواد غذایی در این کسب و کار به تجهیزات خاصی از جمله یخچال صنعتی نیاز دارید. مهم‌ترین نمونه از این وسایل و دستگاه‌ها که برای ایجاد هوای سرد مورد نیاز هستند، عبارتند از:

 • انواع سردخانه زیر صفر و بالای صفر
 • یخچال ایستاده
 • یخچال و فریزر خوابیده
 • تاپینگ زیر یخچالی
 • تاپینگ رومیزی
 • یخچال و فریزر زیرکانتری
 • انواع دیسپلی سرد، دسر و سالاد‌ها
 • یخچال‌ ایستاده پرده هوا
 • کانتر‌های سرد سلف سرویس به‌صورت زیر یخچالی
 • وان سرد
 • بلست چیلر
 • ظرف بن ماری

تجهیزات نگهداری گرم در راه اندازی کترینگ

در این کسب و کار به تجهیزات گرمایی زیادی نیز احتیاج است که شامل انواع مختلفی می‌شوند. این نوع دستگاه‌ها در حالت کلی شامل موارد متفاوتی هستند که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • انواع اینداکشن، شف اینگ دیش
 • کانتر‌های گرم ثابت و متحرک
 • انواع چراغ‌ها و گرمکن‌های سرامیکی
 • انواع بنکوئت ترولی
 • کابینت‌های گرم
 • بشقاب‌ گرم کن‌ها

هزینه راه اندازی کترینگ در سال ۱۴۰۲

هزینه راه اندازی کترینگ در سال 1403

راه اندازی کترینگ مانند هر کسب و کار دیگری به سرمایه اولیه نیاز دارد. برای تاسیس این نوع مراکز نیز مانند دیگر مشاغل به تجهیزات و نیرو‌های کاری مختلفی نیاز است. علاوه بر آن مکانی برای راه‌اندازی باید در نظر بگیرید و برای اخذ مجوز‌ها نیز باید هزینه‌های خاصی را بپردازید؛ از این‌رو نمی‌توان مبلغ خاصی را برای راه‌اندازی این کسب و کار مشخص کرد و باید گفت که هزینه‌ها با توجه به فاکتور‌های خاصی تعیین می‌شوند.

برای این که بتوانید هزینه‌های راه‌اندازی این کسب و کار را تا حد امکان کاهش دهید، می‌توانید از روش‌های مختلفی کمک بگیرید. برای این منظور می‌توانید فضای کوچک‌تری را انتخاب کنید، تجهیزات دست دوم خریداری کرده یا برای تهیه آن‌ها، از خرید اقساطی تجهیزات استفاده نمایید. همچنین می‌توانید امور مالی را خود به دست بگیرید تا نیازی به حسابدار نداشته باشید. در حالت کلی هزینه راه‌اندازی این کسب و کار به فاکتور‌های مختلفی بستگی دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

تامین محل مناسب

مکانی که انتخاب می‌کنید تاثیر بسیار زیادی در تعیین هزینه‌ها دارد. اگر محل انتخابی شما از موقعیت جغرافیایی خوبی برخوردار باشد، قطعاً باید هزینه‌های بیش‌تری برای راه‌اندازی این کسب و کار بپردازید. همچنین ابعاد فضا و متراژ آن نیز تاثیر زیادی در تعیین این هزینه‌ها دارند.

تهیه تجهیزات

وسایل و تجهیزاتی که باید برای تاسیس این کسب و کار خریداری کنید، تاثیر بسیار زیادی در تعیین هزینه‌ها دارند. نوع برند و میزان کیفیت تجهیزات، نوع آن‌ها و تعداد این وسایل و دستگاه‌ها می‌توانند تاثیر زیادی در تعیین هزینه‌ها داشته باشند. همچنین خرید نمونه‌های دست دوم یا خرید اقساطی آن‌ها نیز تاثیر زیادی در قیمت‌گذاری آن‌ها دارند.

تامین نیرو‌ها

تعداد نیرو‌ها و میزان تخصص آن‌ها از دیگر فاکتور‌های مهم در تعیین هزینه‌های لازم برای راه‌اندازی این کسب و کار است. هرچه تعداد نیرو‌های آشپز، پیک موتوری، منشی و حسابدار مجموعه شما بیش‌تر باشد، در نهایت این هزینه‌ها نیز افزایش می‌یابند.

اخذ مجوز‌ها

برای راه‌اندازی این کسب و کار باید مجوز‌های مختلفی را دریافت کنید و برای اخذ هر یک از آن‌ها باید هزینه‌های خاصی را بپردازید. برای دریافت مجوز‌ها باید مراحل قانونی خاصی را سپری کرده و در هر بار مراجعه به مراکز اداری برای اخذ مجوز‌ها، باید مبلغی را پرداخت نمایید.

ایده‌های جدید برای فروش بیشتر در کترینگ

همان‌طور که قبلاً نیز اشاره کردیم، بازاریابی یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که هنگام راه‌اندازی این کسب و کار باید به آن توجه داشته باشید. امروزه از روش‌های بسیار مدرن و پیشرفته‌ای برای تبلغ کسب و کار‌ها استفاده می‌کنند تا از این طریق نظر افراد را به خود جلب نمایند. معمولاً مدیران برای راه اندازی کترینگ از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر می‌باشند:

راه‌اندازی سایت مناسب

یکی از بهترین اقداماتی که می‌توانید در این زمینه انجام دهید، راه‌اندازی یک سایت اینترنتی مناسب است. بهتر است که یک سایت ساده و بدون پیچیدگی داشته باشید که در عین حال بسیار جذاب و دوست داشتنی باشد. عکس‌های بسیار حرفه‌ای از انواع غذا‌های خود تهیه کنید و در سایت خود قرار دهید. شرایطی را فراهم سازید تا مشتریان بتوانند بدون مراجعه حضوری و با مراجعه به سایت، سفارشات خود را به صورت آنلاین ثبت نمایند.

فعالیت در شبکه‌های اجتماعی

افرادی را به‌عنوان پشتیبان برای پیج‌های کاری خود در نظر بگیرید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن به مشتریان پاسخ دهند. همچنین اطلاعات کاملی از خدمات و غذا‌های موجود در کترینگ خود را از این طریق به افراد معرفی کنید. امروزه ثبت پیج در اینستاگرام، تلگرام یا یوتویوب می‌تواند راهکار مناسبی برای معرفی این کسب و کار به دیگران باشد.

استفاده از بازاریابی‌ایمیلی

شما می‌توانید‌ ایمیل خاصی برای کسب و کار خود بسازید و با طراحی پیام‌هایی بسیار زیبا و جذاب و ارسال آن‌ها به‌ ایمیل شرکت‌های مختلف، به جذب مشتری بپردازید. برای این کار می‌توانید آدرس‌ ایمیل کسب و کار‌های مختلف را بیابید و یک پیام مناسب برای معرفی به آن‌ها ارسال کنید.

ارائه کارت هدیه

این روش نیز می‌تواند به‌عنوان یکی دیگر از اقدامات برای بازاریابی راه‌اندازی کترینگ معرفی شود. برای انجام این کار کافیست که کارت‌های هدیه‌ ارزان قیمتی را برای مشتریان در نظر بگیرید و از این طریق نظر افراد مختلف را به خود جلب کنید.

وب سایتتان را برای جستجوی محلی بهینه کنید

برای رسیدن به این هدف بهتر است که اقداماتی را انجام دهید تا وب سایت شما بهینه شود. سایت اینترنتی شما باید از نظر گوگل رتبه‌بندی مناسبی داشته‌باشد تا در هنگام سرچ افراد سریع‌تر مشاهده شود. برای این کار باید از یک طراح سایت کمک بگیرید تا یک سایت سئو شده و کاملاً مناسبی را برای شما طراحی کند. این کار سبب می‌گردد تا افراد بیش‌تری با کسب و کار شما آشنا شده و در نتیجه بر تعداد مشتریان شما افزوده خواهد شد.

تهیه کارت ویزیت

برای این‌که بتوانید کسب و کار خود را به دیگران معرفی کنید، می‌توانید از این روش نیز استفاده کنید. در این شیوه تبلیغاتی شما باید یک کارت ویزیت مناسب و جذابی را طراحی نمایید و آن را در شرکت‌های مختلف پخش کنید. در این کارت می‌بایست آدرس دقیق، شماره تلفن و همچنین سایت اینترنتی خود را درج کنید. این کار سبب می‌گردد تا افراد زیادی با شما آشنا شده و سریع‌تر با شما ارتباط برقرار نمایند.

انتخاب لوگو مناسب

حتماً برای کسب و کار خود یک لوگو و نام مناسب انتخاب نمایید. برای این کار می‌توانید از طراحان لوگو کمک بگیرید و یک طرح خاص و ویژه برای کسب و کار خود طراحی کنید. بهتر است که این لوگو را روی بسته‌بندی‌های غذا درج کنید و آن را روی کارت ویزیت نیز ثبت نمایید. این امر سبب می‌شود تا راحت‌تر نظر مشتریان را جلب کرده و از این طریق بتوانید بر تعداد مشتریان خود بیفزایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *