با توجه به استقبال زیادی که همواره از قهوه اسپرسو وجود داشته، اغلب افراد زیادی برای خرید این دستگاه اقدام می‌کنند. از این دستگاه در فضای منزل و محیط کار استفاده فراوانی می‌شود. معمولاً اسپرسو ساز صنعتی جزء دستگاه‌های پرمصرف برای افرادی است که بسیار زیاد به قهوه علاقه‌مند می‌باشند. در نتیجه مصرف زیاد از این دستگاه، ممکن است آن را بامشکل نشتی آب مواجه سازد. در این مقاله به دلایل مختلف نشتی آب از این دستگاه و راه حل برای رفع این مشکل می‌پردازیم.

چرا آب از دستگاه اسپرسو ساز چکه می‌کند؟

چرا آب از دستگاه اسپرسو ساز چکه می‌کند؟

دلایل مختلفی برای نشتی آب از دستگاه اسپرسو ساز وجود دارند که در اینجا به چند مورد از آن اشاره می‌کنیم.

ترک خوردن المنت

در دستگاه اسپرسو ساز قطعه‌ ای کوچک به نام المنت وجود دارد. معمولاً در دستگاه‌های کوچک این المنت برای ذخیره و گرم کردن آب قرار داده می‌شود؛ اما در دستگاه‌های بزرگتر المنت دیگری نیز برای تولید بخار در درون دستگاه قرار می‌گیرد. پس از اینکه مدتی از دستگاه استفاده کرده‌اید، امکان تجمع آهک و رسوب در آن وجود دارد. بنابراین ممکن است به علت ترک‌خوردن المنت، نشتی آب از دستگاه دیده‌شود.

پوسیده شدن واشر دستگاه

یکی دیگر از دلایل چکه کردن آب از دستگاه اسپرسو ساز، پوسیده شدن واشر می‌باشد. زمانی که واشر کف مخزن دستگاه دچار پوسیدگی شود، به مرور سبب نشتی آب از دستگاه می‌گردد. در این هنگام برای عیب‌یابی دستگاه بهترین کار این است؛ پس دستگاه را از آب پر کرده و منتظر بمانید تا ببینید آیا آب از دستگاه نشتی پیدا می‌کند یا خیر؟ اگر جواب شما مثبت باشد، احتمالاً واشر پوسیده‌شده است یا امکان شکستگی آن نیز وجود دارد. اگر علت نشتی آب از دستگاه پوسیده شدن واشر‌ها باشد، باید واشر جدید را جایگزین نمایید. ممکن است جمع شدن بیش از حد رسوبات آهکی، سبب وارد شدن آسیب به واشر‌ها و لوله‌های دستگاه شود.

کار نکردن نازل بخار

در داخل دستگاه یک بخش کوچکی وجود دارد که به‌شکل محفظه بوده و در این محفظه آب مورد نیاز قرار داده‌می‌شود و دستگاه‌های اسپرسو‌سازی که دارای ناظر بخار هستند، این آب را به بخار تبدیل می‌کنند. ممکن است در حین استفاده از دستگاه مشکلاتی برای نازل بخار به‌وجود آید که یکی از آن‌ها نشتی آب از قسمت نازل بخار باشد، که در این صورت بهتر است در اسرع وقت آن را تعمیر و تعویض نمایید؛ چراکه در غیر این صورت ممکن است مشکلات بیشتری در اجزای دیگر دستگاه ایجاد شوند.

ضد آب نبودن پورتا فیلتر دستگاه

در دستگاه اسپرسو ساز قبل از گرفتن‌ عصاره، نیاز است ذرات قهوه در داخل محفظه‌ای فشرده‌ شوند. به همین دلیل در این دستگاه‌ها ابزاری به نام پورتا فیلتر، دستگیره‌ای که مختص این عمل می‌باشد را قرار داده‌اند. در درون پورتا فیلتر‌ها یک واشر قرار داده‌شده‌ که به منظور جای گرفتن در محفظه آن طراحی شده‌است. پورتا فیلتر‌ها خاصیت ضد آب دارد؛ اما در صورت پوسیدگی واشر این قطعه خاصیت ضد آب خود را از دست‌ خواهد داد. در صورتی که زود متوجه این مساله نشوید، امکان نشتی آب از دستگاه وجود دارد.

همچنین بخوانید: علت اب نیامدن از اسپرسوساز

چرا آب از دستگاه اسپرسو ساز چکه می‌کند؟

ترک خوردن مخزن آب اسپرسو ساز

یکی از اصلی‌ترین و رایج‌ترین دلایل نشتی آب از دستگاه اسپرسو ساز، ترک‌خوردن مخزن آب می‌باشد. معمولاً برای تامین آب این دستگاه از یک مخزن استفاده می‌شود. جنس این مخزن‌ها مختلف بوده؛ اما بیشتر از جنس پلاستیک است. در صورت آگاهی از نشت آب از دستگاه اسپرسو ساز خود، بهتر است که در اسرع وقت به عیب‌یابی آن بپردازید.

پاره شدن شلنگ دستگاه اسپرسو ساز

در دستگاه اسپرسو سازه‌ قطعه‌ای وجود دارد که به آن پمپ می‌گویند و وظیفه آن پمپاژ آب با فشاری بیشتر از ۱۸ بار است. در واقع وجود این پمپ نشان‌دهنده ویژگی خاص در دستگاه است. همچنین شلنگ‌هایی به آن‌ها متصل شده‌اند که ممکن است به علت فشار بالا، دچار پارگی شوند و از نقطه‌ای که اتصال برقرار کرده‌اند، آب چکه کند. رسوبات آهکی نیز می‌تواند مانع خروج آب از دستگاه شوند.

خرابی شیر دو طرفه خروجی قهوه و بخار دستگاه اسپرسو ساز

بعضی از دستگاه‌های اسپرسو ساز دارای شیر دو طرفه می‌باشند که به شما امکان انتخاب بین حالت قهوه و بخار را می‌دهند. امکان نشت از طریق محور موقعیت نیز وجود دارد.

خرابی لاستیک دورهد گروپ دستگاه

اسپرسو ساز‌ها معمولاً از قطعه‌ای به نام هد گروپ برخوردار هستند که دارای لاستیک می‌باشد. وقتی آب از قسمت گروپ نشت کند، نشان‌دهنده خرابی لاستیک است. زمانی که لاستیک پاره یا گشاد شود، فضایی را اطراف گروپ به وجود می‌آورد که این فضا سبب نشت آب می‌گردد. در صورت وارد شدن هرگونه آسیب به لاستیک هد گروپ، بهتر است آن را در اسرع وقت تعویض کنید.

همچنین بخوانید: آب مناسب برای دستگاه اسپرسو

چگونه می‌توان علت نشتی اسپرسو ساز را تشخیص داد؟

چگونه می‌توان علت نشتی اسپرسو ساز را تشخیص داد؟

برای تشخیص علت نشتی دستگاه اسپرسو ساز می‌بایست همه قسمت‌های آن را یک به یک مورد بررسی قرار دهید و از ساده‌ترین تعمیر، آغاز کرد. بررسی کنید که در مخزن ترکی وجود نداشته باشد یا دستگاه را رسوب زدایی نمایید؛ همچنین و وجود یا عدم وجود آسیب داخلی را نیز مورد بررسی قرار دهید. هرگاه دستگاه اسپرسو ساز شما دچار مشکل نشتی آب شد، همه احتمالات را در نظر بگیرید و با رعایت جوانب احتیاط، شروع به برطرف کردن علت آن کنید.

راه‌های جلوگیری از نشتی اسپرسو ساز

برای رفع نشتی دستگاه اسپرسو ساز، باید علت آن را بیابید و سپس اقدام به‌برطرف ساختن این مشکل کنید‌. در اینجا به بررسی راههای جلوگیری از نشتی اسپرسو ساز می‌پردازیم.

رفع مشکل خرابی المنت

برای رفع این مشکل بهتر است دستگاه اسپرسو ساز خود را هر چند وقت یکبار رسوب زدایی کنید و مطمئن شوید که دستگاه تمیز است. اگر این کار را انجام داده‌اید و باز هم مشکل دستگاه برطرف نشد، باید المنت دستگاه را عوض نمایید.

رفع خرابی واشر 

اگر دستگاه اسپرسو ساز شما در اثر پوسیده‌شدن واشر دچار نشتی آب شده‌است، برای رفع این مشکل به‌طور مکرر دستگاه خود را تمیز‌ نموده و در صورت امکان، رسوب موجود در داخل دستگاه را قبل از ایجاد مشکل تمیز نمایید. البته اگر با شکستگی و پوسیدگی واشر روبرو شده‌اید، هرچه سریع‌تر آن را تعویض کنید.

رفع خرابی نازل بخار 

اگر مشکل نشتی آب از دستگاه اسپرسو ساز به‌دلیل نازل بخار دستگاه باشد، برای رفع این مشکل باید نازل بخار را تعویض کنید و یک نازل جدید جایگزین نمایید. همچنین برای اینکه مانع از به‌وجود آمدن این مشکل شوید، می‌بایست هرچند وقت یکبار دریچه نازل و لوله دستگاه را تمیز نمایید و رسوبات آن را بزدایید. در نتیجه احتمال ایجاد مشکل در نازل بخار بسیار کاهش می‌یابد.

رفع خرابی پرتا فیلتر دستگاه

اگر مشکل نشتی آب به سبب پورتا فیلتر دستگاه باشد و مربوط به پوسیدگی واشر شود، باید هرچه سریع‌تر آن را تعویض نمود.

همچنین بخوانید: صدای دستگاه اسپرسو ساز

چگونه می‌توان مشکل نشتی اسپرسو ساز را برطرف کرد؟

رفع مشکل ترک خوردن مخزن دستگاه

اگر مشکل نشتی آب به‌دلیل ترک‌خوردن مخزن آب دستگاه باشد، یکی از راه حل‌های مفید و مهم آن این است زمانی که قصد شستشوی مخزن را دارید، از ماشین ظرفشویی استفاده نکنید؛ زیرا آب داخل ماشین ظرفشویی حرارت بسیار زیادی دارد و زمانی که مخزن را در این ماشین قرار می‌دهید، امکان آسیب به آن وجود خواهد داشت.

رفع مشکل پاره شدن شلنگ

در صورتی که مشکل نشتی آب از دستگاه به‌دلیل پاره‌شدن شلنگ باشد و علت آن نیز رسوبات آهکی جمع شده در داخل محفظه باشد، باید محفظه را به‌صورت منظم رسوب‌گیری کنید. در این صورت از به‌وجود آمدن مشکلات جدی جلوگیری می‌شود.

 رفع مشکل خرابی شیر دوطرفه 

در صورت خرابی شیر دو طرفه اگر مدل دستگاه شما به این صورت بوده که دارای مهره‌ای قابل مشاهده است، می‌توانید به آرامی آن را سفت کنید تا این مشکل برطرف شود؛ اما اگر این مشکل ادامه یافت، می‌بایست این مهره یا شیر را تعویض نمایید.

رفع مشکل هدگروپ

اگر علت نشت آب از بالای هد گروپ باشد، امکان شل بودن یا خوب بسته‌نشدن یکی از اجزا وجود دارد. دستگاه را از برق کشیده و اجازه دهید تا خنک شود؛ زیرا هد گروپ در هنگام کار بسیار گرم شده و دمای آن می‌بایست کاهش یابد. سپس می‌توانید علت نشتی آب را بررسی کنید؛ اما اگر نشتی از بین صفحه بالایی و پایینی باشد، امکان شل شدن سه پیچ آلن وجود دارد.

چگونه می‌توان مشکل نشتی دستگاه اسپرسو ساز را برطرف کرد؟

چگونه می‌توان مشکل نشتی دستگاه اسپرسو ساز را برطرف کرد؟

اگر با مشکل نشت آب از دستگاه اسپرسو ساز مواجه شده‌اید، باید در اسرع وقت نسبت برای رفع مشکل اقدام نمایید تا دستگاه شما آسیب جدی نبیند. از مواردی که برای بررسی نشت دستگاه مهم بوده، لاستیک دور هد گروپ است. در صورتی که این لاستیک پاره یا خراب شده‌باشد، باید آن را تعویض کنید. یکی دیگر از موارد مهم نشت دستگاه بررسی مخزن آب و اورینگ می‌باشد که در صورت نیاز باید آن را تعویض کرد یا مخزن جدید آب را جایگزین نمود. بروز رسوبات در اطراف المنت نیز سبب ایجاد مشکل می‌گردد که باید به رسوب زدایی دستگاه بپردازید. شلنگ‌هایی را که به پمپ اسپرسو ساز متصل هستند را مورد بررسی قرار دهید و در صورت نیاز آن را تعویض کنید. اگر مشکل از نازل بخار باشد، این قطعه باید تعویض گردد تا مشکل حل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *