دستگاه اسپرسوساز یکی از کارآمد ترین لوازم کافی شاپ می باشد که امکان تهیه ی یک قهوه ی سریع و با کیفیت را برای شما فراهم می کند. با این حال، گاهی ممکن است مشکلاتی نظیر پاشیدن قهوه از دستگاه و آب دادن از زیر دستگاه قهوه ساز و اسپرسوساز رخ دهد. این مشکلات نه تنها می توانند تجربه ی لذت بخش نوشیدن یک فنجان اسپرسو را تحت تاثیر قرار دهند، بلکه ممکن است نشانه ی این باشد که نیاز است دستگاه خود را تعمیر کنید. در این مقاله، به بررسی دقیق علت های اب دادن دستگاه اسپرسوساز و راهکار های موثر برای حل آنها خواهیم پرداخت تا بتوانید با اطمینان بیشتری از اسپرسوساز و قهوه ساز خود استفاده کنید و از هر فنجان قهوه نهایت لذت را ببرید.

چرا آب از دستگاه اسپرسو ساز چکه می‌کند؟

دلایل مختلفی برای نشتی آب از دستگاه اسپرسو ساز و همچنین علت پاشیدن قهوه از دستگاه وجود دارند که در اینجا به چند مورد از آن اشاره می‌کنیم.

1. ترک خوردن المنت

از کاربردی ترین تجهیزاتی که در کافی استفاده می شود می توان به انواع یخچال صنعتی از جمله یخچال مینی هتلی و مهم ترین آنها اسپرسوساز اشاره کرد. در این دستگاه اسپرسو ساز قطعه‌ ای کوچک به نام المنت وجود دارد. معمولاً در دستگاه‌های کوچک این المنت برای ذخیره و گرم کردن آب قرار داده می‌شود؛ اما در دستگاه‌های بزرگتر المنت دیگری نیز برای تولید بخار در درون دستگاه قرار می‌گیرد. پس از اینکه مدتی از دستگاه استفاده کرده‌اید، امکان تجمع آهک و رسوب در آن وجود دارد. بنابراین ممکن است به دلیل ترک‌خوردن المنت، علت اب دادن دستگاه اسپرسو ساز به همین دلیل باشد.

2. پوسیده شدن واشر دستگاه

یکی از علت های اب دادن دستگاه قهوه ساز، پوسیده شدن واشر می‌باشد. زمانی که واشر کف مخزن دستگاه دچار پوسیدگی شود، به مرور سبب نشتی آب از دستگاه می‌گردد. در این هنگام برای عیب‌یابی دستگاه بهترین کار این است؛ پس دستگاه را از آب پر کرده و منتظر بمانید تا ببینید آیا آب از دستگاه نشتی پیدا می‌کند یا خیر؟ اگر جواب شما مثبت باشد، احتمالاً واشر پوسیده‌شده است یا امکان شکستگی آن نیز وجود دارد. اگر علت نشتی آب از دستگاه پوسیده شدن واشر‌ها باشد، باید واشر جدید را جایگزین نمایید. ممکن است جمع شدن بیش از حد رسوبات آهکی، سبب وارد شدن آسیب به واشر‌ها و لوله‌های دستگاه شود.

3. کار نکردن نازل بخار

در دستگاه‌های اسپرسوساز، یک محفظه کوچک وجود دارد که آب به مقدار مورد نیاز برای تهیه قهوه در آن ریخته می‌شود. دستگاه‌هایی که دارای نازل بخار هستند، قادرند این آب را به بخار تبدیل کنند. در طی استفاده از دستگاه، ممکن است مشکلاتی برای نازل بخار پیش بیاید که موجب اختلال در عملکرد دستگاه شود. یکی از مواردی که ممکن است این اختلالات را به وجود آورده، نشتی آب از قسمت قطعه‌ی نازل بخار دستگاه باشد. این نشتی می‌تواند باعث کاهش فشار آب و بخار در دستگاه شود و در نتیجه، کیفیت قهوه تهیه شده را تحت تاثیر قرار دهد.

توجه داشته باشید که در صورت مشاهده هر گونه نشتی از دستگاه قهوه ساز صنعتی یا عدم عملکرد صحیح نازل بخار، باید در اولین فرصت اقدام به تعمیر انجام دهید یا در صورت لزوم، نازل جدیدی را جایگزین کنید. این اقدام از وارد شدن آسیب به قطعات دیگر دستگاه جلوگیری می‌کند و از عمر مفید دستگاهتان نگهداری می‌کند. همچنین، برای جلوگیری از این مشکل، می‌توانید به صورت منظم، حداقل هر چند وقت یک بار، دریچه‌ی نازل و لوله دستگاه را تمیز کرده و از رسوبات آب و قهوه پاک کنید. این اقدام باعث حفظ عملکرد بهینه دستگاه و کاهش احتمال بروز مشکلات در نازل بخار می‌شود.

4. ضد آب نبودن پورتا فیلتر دستگاه

در دستگاه اسپرسو ساز قبل از گرفتن‌ عصاره، نیاز است ذرات قهوه در داخل محفظه‌ای فشرده‌ شوند. به همین دلیل در این دستگاه‌ها ابزاری به نام پورتا فیلتر، دستگیره‌ای که مختص این عمل می‌باشد را قرار داده‌اند. در درون پورتا فیلتر‌ها یک واشر قرار داده‌شده‌ که به منظور جای گرفتن در محفظه آن طراحی شده‌است. پورتا فیلتر‌ها خاصیت ضد آب دارد؛ اما در صورت پوسیدگی واشر این قطعه خاصیت ضد آب خود را از دست‌ خواهد داد. در صورتی که زود متوجه این مساله نشوید، امکان نشتی آب از دستگاه وجود دارد.

همچنین بخوانید: علت اب نیامدن از اسپرسوساز

چرا آب از دستگاه اسپرسو ساز چکه می‌کند؟

5. ترک خوردن مخزن آب اسپرسو ساز

در دستگاه‌های اسپرسوساز، آب یکی از مواد اصلی و حیاتی است. برای تامین آب به دستگاه، از یک ظرف استفاده می‌شود که معمولاً از پلاستیک ساخته می‌شود. استفاده از این دستگاه‌ها ممکن است با مشکلاتی همچون نشت آب مواجه شود، و یکی از مشکلات شایع دستگاه‌های قهوه‌ساز، ترک خوردن ظرف دستگاه است. در صورتی که با نشت آب از دستگاه مواجه شدید، باید بلافاصله اقدامات لازم برای رفع این مشکل را انجام دهید.

یکی از راه‌حل‌های اصلی برای جلوگیری از این مشکل، استفاده نکردن از ماشین ظرفشویی برای شستشوی مخزن دستگاه است. زیرا آب داخل ماشین ظرفشویی دمای نسبتاً بالایی دارد و قرار دادن مخزن دستگاه اسپرسوساز در داخل آن ممکن است باعث آسیب شود. همچنین، اگر ترکی در ظرف دستگاه مشاهده شد، باید به سرعت آن را تعویض کنید. این اقدام باعث جلوگیری از نشت آب و حفظ عملکرد بهینه دستگاه می‌شود. با رعایت این نکات، می‌توانید از دستگاه اسپرسوساز خود به بهترین نحو استفاده کنید و مشکلات ناشی از نشت آب را کاهش دهید.

6. پاره شدن شلنگ دستگاه اسپرسو ساز

در دستگاه اسپرسو سازه‌ قطعه‌ای وجود دارد که به آن پمپ می‌گویند و وظیفه آن پمپاژ آب با فشاری بیشتر از ۱۸ بار است. در واقع وجود این پمپ نشان‌دهنده ویژگی خاص در دستگاه است. همچنین شلنگ‌هایی به آن‌ها متصل شده‌اند که ممکن است به علت فشار بالا، دچار پارگی شوند و از نقطه‌ای که اتصال برقرار کرده‌اند، آب چکه کند. رسوبات آهکی نیز می‌تواند مانع خروج آب از دستگاه شوند.

7. خرابی شیر دو طرفه خروجی قهوه و بخار دستگاه اسپرسو ساز

بعضی از دستگاه‌های اسپرسو ساز دارای شیر دو طرفه می‌باشند که به شما امکان انتخاب بین حالت قهوه و بخار را می‌دهند. امکان نشت از طریق محور موقعیت نیز وجود دارد.

8. خرابی لاستیک دور هد گروپ دستگاه

اسپرسو ساز‌ها معمولاً از قطعه‌ای به نام هد گروپ برخوردار هستند که دارای لاستیک می‌باشد. وقتی آب از قسمت گروپ نشت کند، نشان‌دهنده خرابی لاستیک است. زمانی که لاستیک پاره یا گشاد شود، فضایی را اطراف گروپ به وجود می‌آورد که این فضا سبب نشت آب می‌گردد. در صورت وارد شدن هرگونه آسیب به لاستیک هد گروپ، بهتر است آن را در اسرع وقت تعویض کنید.

همچنین بخوانید: آب مناسب برای دستگاه اسپرسو

چگونه می‌توان علت نشتی اسپرسو ساز را تشخیص داد؟

چگونه می‌توان علت نشتی اسپرسو ساز را تشخیص داد؟

برای تشخیص علت نشتی دستگاه اسپرسو ساز می‌بایست همه قسمت‌های آن را یک به یک مورد بررسی قرار دهید و از ساده‌ترین تعمیر، آغاز کرد. بررسی کنید که در مخزن ترکی وجود نداشته باشد یا دستگاه را رسوب زدایی نمایید؛ همچنین و وجود یا عدم وجود آسیب داخلی را نیز مورد بررسی قرار دهید. هرگاه دستگاه اسپرسو ساز شما دچار مشکل نشتی آب شد، همه احتمالات را در نظر بگیرید و با رعایت جوانب احتیاط، شروع به برطرف کردن علت آن کنید.

راه‌های جلوگیری از نشتی اسپرسو ساز

برای رفع نشتی دستگاه اسپرسو ساز، باید علت آن را بیابید و سپس اقدام به‌برطرف ساختن این مشکل کنید‌. در اینجا به بررسی راههای جلوگیری از نشتی اسپرسو ساز می‌پردازیم.

1. رفع مشکل خرابی المنت

در دستگاه‌های اسپرسوساز، المنت یکی از قطعات حیاتی و با اهمیت محسوب می‌شود که مسئول گرم کردن آب دستگاه و تهیه قهوه است. با گذشت زمان و استفاده مکرر از دستگاه، احتمال وجود رسوبات در المنت وجود دارد که ممکن است عملکرد آن را تحت تاثیر قرار دهد. رسوبات متراکم شده در المنت می‌توانند باعث فشار زیاد بر روی آن شده و در نتیجه، به ترک خوردن آن و نشتی آب منجر شوند. این وضعیت علاوه بر ایجاد مشکلات در عملکرد دستگاه، می‌تواند باعث افزایش مصرف انرژی و کاهش عمر مفید المنت شود. بهترین راه برای حل این مشکل، انجام عملیات رسوب‌زدایی است. می‌توانید از مایعات خاصی مانند رسوب‌زدای قهوه‌ساز استفاده کنید که به طور موثر رسوبات را از سطح المنت پاک می‌کنند و عملکرد آن را به حالت اولیه بازمی‌گردانند. این عملیات، به منظور حفظ عمر مفید دستگاه و اطمینان از عملکرد بهینه آن، به طور دوره‌ای انجام شود.

2. رفع خرابی واشر

اگر دستگاه اسپرسو ساز شما در اثر پوسیده‌شدن واشر دچار نشتی آب شده‌است، برای رفع این مشکل به‌طور مکرر دستگاه خود را تمیز‌ نموده و در صورت امکان، رسوب موجود در داخل دستگاه را قبل از ایجاد مشکل تمیز نمایید. البته اگر با شکستگی و پوسیدگی واشر روبرو شده‌اید، هرچه سریع‌تر آن را تعویض کنید.

3. رفع خرابی نازل بخار 

اگر علت اب دادن دستگاه قهوه ساز به‌دلیل نازل بخار دستگاه باشد، برای رفع این مشکل باید نازل بخار را تعویض کنید و یک نازل جدید جایگزین نمایید. همچنین برای اینکه مانع از به‌وجود آمدن این مشکل شوید، می‌بایست هرچند وقت یکبار دریچه نازل و لوله دستگاه را تمیز نمایید و رسوبات آن را بزدایید. در نتیجه احتمال ایجاد مشکل در نازل بخار بسیار کاهش می‌یابد.

4. رفع خرابی پرتا فیلتر دستگاه

اگر مشکل نشتی آب به سبب پورتا فیلتر دستگاه باشد و مربوط به پوسیدگی واشر شود، باید هرچه سریع‌تر آن را تعویض نمود.

همچنین بخوانید: صدای دستگاه اسپرسو ساز

چگونه می‌توان مشکل نشتی اسپرسو ساز را برطرف کرد؟

5. رفع مشکل ترک خوردن مخزن دستگاه

اگر علت اب دادن از زیر دستگاه قهوه ساز بخاطر ترک‌خوردن مخزن آب دستگاه باشد، یکی از راه حل‌های مفید و مهم آن این است زمانی که قصد شستشوی مخزن را دارید، از ماشین ظرفشویی استفاده نکنید؛ زیرا آب داخل ماشین ظرفشویی حرارت بسیار زیادی دارد و زمانی که مخزن را در این ماشین قرار می‌دهید، امکان آسیب به آن وجود خواهد داشت.

6. رفع مشکل پاره شدن شلنگ

در صورتی که مشکل نشتی آب از دستگاه به‌دلیل پاره‌شدن شلنگ باشد و علت آن نیز رسوبات آهکی جمع شده در داخل محفظه باشد، باید محفظه را به‌صورت منظم رسوب‌گیری کنید. در این صورت از به‌وجود آمدن مشکلات جدی جلوگیری می‌شود.

 7. رفع مشکل خرابی شیر دوطرفه 

در صورت خرابی شیر دو طرفه اگر مدل دستگاه شما به این صورت بوده که دارای مهره‌ای قابل مشاهده است، می‌توانید به آرامی آن را سفت کنید تا این مشکل برطرف شود؛ اما اگر این مشکل ادامه یافت، می‌بایست این مهره یا شیر را تعویض نمایید.

8. رفع مشکل هدگروپ

اگر علت نشت آب از بالای هد گروپ باشد، امکان شل بودن یا خوب بسته‌نشدن یکی از اجزا وجود دارد. دستگاه را از برق کشیده و اجازه دهید تا خنک شود؛ زیرا هد گروپ در هنگام کار بسیار گرم شده و دمای آن می‌بایست کاهش یابد. سپس می‌توانید علت نشتی آب را بررسی کنید؛ اما اگر نشتی از بین صفحه بالایی و پایینی باشد، امکان شل شدن سه پیچ آلن وجود دارد.

چگونه می‌توان مشکل نشتی دستگاه اسپرسو ساز را برطرف کرد؟

چگونه می‌توان مشکل نشتی دستگاه اسپرسو ساز را برطرف کرد؟

اگر با مشکل نشت آب از دستگاه اسپرسو ساز مواجه شده‌اید، باید در اسرع وقت نسبت برای رفع مشکل اقدام نمایید تا دستگاه شما آسیب جدی نبیند. از مواردی که برای بررسی علت آب دادن دستگاه اسپرسو مهم بوده، لاستیک دور هد گروپ است. در صورتی که این لاستیک پاره یا خراب شده‌باشد، باید آن را تعویض کنید. یکی دیگر از موارد مهم نشت دستگاه بررسی مخزن آب و اورینگ می‌باشد که در صورت نیاز باید آن را تعویض کرد یا مخزن جدید آب را جایگزین نمود. بروز رسوبات در اطراف المنت نیز سبب ایجاد مشکل می‌گردد که باید به رسوب زدایی دستگاه بپردازید. شلنگ‌هایی را که به پمپ اسپرسو ساز متصل هستند را مورد بررسی قرار دهید و در صورت نیاز آن را تعویض کنید. اگر مشکل از نازل بخار باشد، این قطعه باید تعویض گردد تا مشکل حل شود.

علت پاشیدن قهوه از دستگاه چیست؟

یکی از مهم ترین علت های پاشیدن قهوه از دستگاه اسپرسوساز ترک خوردن المنت می باشد. ترک خوردن المنت می تواند باعث نشتی آب و پاشیدن قهوه شود. برای رفع این مشکل باید المنت را تعمیر و یا تعویض کنید. همچنین پوسیده شدن واشر از دیگر دلایل پاشیده شدن قهوه می باشد که با گذشت زمان، این واشر ها ممکن است پوسیده و یا خراب شوند و در نتیجه  باعث نشتی شود. ترک خوردن مخزن آب قهوه ساز نیز به مرور زمان می تواند باعث ایجاد نشتی شود و این موضوع باعث می شود که آب به درستی به داخل دستگاه نرسد و در نتیجه پاشیده شدن قهوه صورت بگیرد.

پاره شدن شلنگ دستگاه اسپرسو می تواند باعث نشتی شود و به دلایل مختلفی از جمله فرسودگی و یا کیفیت پایین مواد به کار رفته در آنها پاره شود. بهتر است در صورت بروز این مشکل، شلنگ ها را تعویض کنید و از شلنگ های با کیفیت بیشتری استفاده کنید. نازل بخار ممکن است به دلایل مختلفی از جمله، مسدود شدن نازل، مشکلات الکتریکی و یا خرابی پمپ بخار دیگر کار نکند و در نتیجه باعث چکه کردن آب می شود. همچنین در صورتی که پرتافیلتر دستگاه اسپرسو، ضد آب نباشد و یا دچار خرابی شود، ممکن است که باعث نشتی و پاشیده شدن قهوه شود. برای جلوگیری از بروز این مشکل بهتر است که از پرتافیلتر های با کیفیت و ضد آب استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *