تجهیزات سرمایشی برای نگهداری مواد غذایی به‌صورت سالم و تازه در آشپزخانه صنعتی کاربرد بسیار زیادی دارند. یخچال‌ها نیز یکی از ابزار اساسی در هر خانه یا محل کار و… هستند. آن‌ها نقش مهمی در خنک نگهداشتن مواد غذایی و نوشیدنی‌ها دارند و برای حفظ تازگی و کیفیت آنها بسیار مهم هستند. باتوجه‌ به نیازهای مختلف مشتریان، یخچال‌های ایستاده ویترینی و یخچال‌های نوشابه باید به نحو مناسب تنظیم شوند تا بتوانند به بهترین شکل عمل کنند و کارایی داشته باشند.

دمای مناسب برای یخچال‌های ایستاده ویترینی

دمای مناسب برای یخچال‌های ایستاده ویترینی

یخچال‌های فروشگاهی در انواع مختلفی تولید می‌شوند که هر یک از آن‌ها کاربردهای مختلفی دارند. یخچال ایستاده یکی از ابزارهای مهم در صنعت مواد غذایی و نوشیدنی هستند و امروزه مورد توجه بسیاری از صاحبان کسب و کارهای فروشگاهی و مغازه‌ای قرار گرفته‌اند. برای حفظ کیفیت مواد غذایی و نوشیدنی‌ها، تنظیم درجه حرارت مناسب در این یخچال‌ها امری حیاتی است. دمای مناسب برای یخچال‌های ایستاده ویترینی به نوع مواد غذایی و نوشیدنی‌های موجود در آن بستگی دارد. با تنظیم مناسب دما شما می‌توانید از بروز یخ زدگی یا فاسد شدن مواد غذایی درون یخچال جلوگیری نمایید. به طور کلی دمای مناسب برای یخچال‌های ایستاده بین ۰-۴ درجه سانتی‌گراد و برای یخچال‌های ویترینی بین ۲-۷ درجه سانتی‌گراد است. این دما باعث حفظ تازگی مواد غذایی و نگهداری از آن‌ها می‌شود. همچنین از رشد باکتری‌ها و فساد مواد غذایی جلوگیری می‌کند. با این حال برای هر نوع محصولی که در انواع این یخچال‌ها وجود دارند، به تنظیم دمای جداگانه نیاز خواهد بود.

برای مثال برای نوشیدنی نوشابه، آبمیوه و… ۲.۵ الی ۵ درجه سانتی گراد، شیرینی ۱۵ الی ۱۸ درجه سانتی گراد، لبنیات ۲ الی ۴ درجه سانتی گراد، محصولات گوشتی کنسرو شده ۲ الی ۵ درجه سانتی گراد، خمیر آماده ۱ الی ۳.۵ درجه سانتی گراد، سبزیجات و میوه‌ها ۵ الی ۶ درجه سانتی گراد کیک خامه‌ای ۷ الی ۱۰ درجه سانتی گراد، مواد غذایی ذخیره -۱۱ الی -۱۳ درجه سانتی گراد مناسب‌ترین دماها هستند. برای نگهداری مواد غذایی فریز شده، دمای مناسب باید حدود ۱۸- درجه سانتی‌گراد باشد.

اهمیت تنظیم درجه یخچال‌های ایستاده

همان طور که اشاره شد در بسیاری از کسب‌وکارها از جمله فروشگاه­‌ها، سوپرمارکت‌ها، غذاخوری‌ها، از یخچال ویترینی و دیگر یخچال‌های صنعتی به‌منظور نگهداری مواد غذایی فسادپذیر استفاده می‌شود. البته استفاده از این وسایل تنها به این مکان‌ها محدود نمی‌شود. بسیاری از مراکز درمانی و آزمایشگاهی نیز به‌منظور نگهداری از ذخایر مورد نیاز و نمونه‌های بیماران خود از این دستگاه­‌ها بهره می‌برند. یخچال‌های ایستاده فروشگاهی نیز امروزه یکی از مدل‌های پرکاربرد یخچال هستند که در برندهای مختلفی طراحی و تولید می‌شوند. در اکثر فروشگاه‌ها به طور معمول یخچال‌‌های ایستاده را مشاهده می‌کنید که برای ایجاد زیبایی در فضا هم بسیار پرکاربرد هستند. زمانی که قصد خرید یخچال فروشگاهی ایستاده را دارید، باید به یک نکته مهم توجه فرمایید و این نکته نحوه تنظیم درجه یخچال است.

تنظیم درجه یخچال‌های ایستاده اهمیت بسیاری دارد؛ زیرا دمای مناسب باعث حفظ کیفیت مواد غذایی و نوشیدنی‌ها خواهد شد. اگر دما خیلی پایین باشد، ممکن است مواد غذایی یخ بزنند و اگر دما خیلی بالا باشد، ممکن است مواد غذایی فاسد شوند. با وجود محصولات متنوعی که ممکن است درون یخچال موجود باشند، می‌توان یخچال را روی درجه‌ای مناسب قرار داد. برای بهینه‌سازی نگهداری محصولات در یخچال صنعتی، همچنین بهتر است از تجهیزاتی مانند سنسور دما و کنترلرهای دما استفاده شود که به‌صورت خودکار، دمای مخزن را تنظیم و کنترل می‌کنند. نکته مهم دیگر این است که برای نگهداری محصولات در دمای مناسب، لازم است تا دمای یخچال صنعتی به طور دوره‌ای کنترل‌شده و تنظیم گردد.

تنظیم درجه دما یخچال ایستاده در فصل زمستان و تابستان

طبیعتاً دمای داخلی یخچال‌های فروشگاهی در تابستان و زمستان باید با یکدیگر متفاوت باشند. این امر به علت استفاده بیشتر از یخچال‌ها در فصل تابستان و همچنین دمای پایین‌تر محیط در فصل زمستان است؛ بنابراین در فصل زمستان ممکن است نیاز به تنظیم مجدد دمای یخچال‌ها باشد تا بتوان بهترین نتایج را در نگهداری مواد غذایی به دست آورد؛ زیرا معمولاً مصرف برق یخچال‌ها کاهش می‌یابد. امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی، برخی از یخچال‌ها قابلیت تنظیم اتوماتیک دمای خود را با توجه به محیط بیرونی دارند. به این نکته توجه داشته باشید که دمای یخچال در زمستان باید چند درجه بالاتر از دمای آن در فصول گرم‌‌تر باشد؛ این امر نیز به دلیل جلوگیری از منجمد شدن مواد غذایی در فصل سرما است.
به‌صورت کلی می‌توان گفت که در فصل تابستان به دلیل شرایط آب و هوایی که در محیط وجود دارد، دمای یخچال باید روی ۲ الی ۳ درجه قرار داشته باشد و دمای فریزر نیز باید در تابستان بین ۱۸- الی ۲۰- درجه تنظیم گردد تا مواد غذایی خنک و تازه بمانند. در فصل زمستان این دما متفاوت خواهد بود. به این صورت که دمای یخچال باید بین ۴ الی ۵ درجه تنظیم شود تا مواد غذایی خنک نگه داشته شوند و برای فریزرها باید بین ۱۵- الی ۱۸- درجه قرار گیرد.

اهمیت تنظیم درجه یخچال‌های ایستاده

نکات مهم هنگام تنظیم دمای یخچال

تنظیم دمای یخچال یکی از مهم‌ترین مواردی است که به‌صورت مستقیم با بازدهی یخچال در ارتباط است. هنگامی که شما یخچال را روی یک درجه دمایی ایمن قرار دهید، از فاسد شدن مواد غذایی جلوگیری می‌شود و حتی آن‌ها را برای مدت طولانی‌تر و به‌صورت تازه‌تر حفظ می‌کند. در حالی که همه یخچال‌ها کار یکسانی انجام می‌دهند؛ اما شما نمی‌دانید چه نوع دمایی برای دستگاه‌تان مناسب است و نحوه تنظیم درجه یخچال در هر یک از برند‌ها و مدل‌های یخچال‌ تفاوت‌هایی دارد. در نتیجه دقت کنید تا درجه یخچال را مطابق با استاندارد یخچالتان برگزینید. اگر اطمینان ندارید کنترل کننده دما کجاست، دفترچه راهنما یخچال را بررسی نمایید. این قسمت معمولاً داخل یخچال فریزر و در نزدیکی لامپ تعبیه‌شده است.

تنظیمات نامناسب و غیراصولی درجه یخچال می‌تواند موجب بروز مشکلات متعددی در کارکرد یخچال و همچنین فاسد شدن مواد غذایی گردد. برای بهتر انجام دادن این کار به نکات زیر توجه‌ داشته‌باشید:

 • هنگام تنظیم دمای یخچال باید از ترموستات استفاده کنید و مطمئن شوید که به‌درستی تنظیم شده و دما به طور صحیح نگه داشته می‌شود.
 • همچنین لازم است بدانید که نحوه تنظیم دمای مناسب یخچال فریزرها با توجه به فصول و شرایط قرارگیری در محیط بسیار مهم است.
 • برای نگهداری صحیح مواد غذایی و نوشیدنی‌ها، باید دمای مناسب را بر اساس نوع مواد تنظیم کرد.
 • اطمینان حاصل کنید تا سطح داخل یخچال خالی یا بیش از حد پر نباشد و هوا به‌راحتی در جریان باشد.
 • تکرار باز و بسته کردن در یخچال در طولانی مدت می‌تواند آسیب جدی به دستگاه وارد کند و سبب کاهش طول عمر یخچال گردد؛ زیرا باز کردن در یخچال باعث ورود هوای گرم به دستگاه و خروج هوای سرد درون یخچال می‌شود. این امر می‌تواند عملکرد خنک سازی درون دستگاه را با اختلال مواجه سازد و یخچال دچار مشکلات جدی شود.

تبدیل درجه فارنهایت به سانتیگراد و برعکس

در بسیاری از مدل‌های یخچال فریزر درجه دمای یخچال برحسب فارنهایت درج شده؛ اما نحوه‌ تنظیم دما یخچال با واحد سانتیگراد ذکر شده است.
بنابراین طبق راهنمای زیر به تبدیل درجه فارنهایت به سانتی‌گراد بپردازید:
ابتدا عدد درجه فارنهایت را منهای ۳۲ نمایید.
سپس عددی که به دست آمد را بر ۱/۸ تقسیم نمایید.
و آن را در فرمول تبدیل درجه فارنهایت به سانتی گراد قرار دهید.

C=(F-32)/1.8

برای تبدیل درجه سانتی گراد به فارنهایت نیز موارد زیر را انجام دهید:
باید عدد درجه سانتی گراد را در ۱/۸ ضرب نمایید.
بعد از آن عدد حاصل را با ۳۲ جمع نمایید.
و در انتها آن را در فرمول تبدیل درجه فارنهایت به سانتی گراد جایگذاری کنید.

F=(C*1.8)+32

تنظیم درجه دما یخچال ایستاده در فصل زمستان

نحوه تنظیم دمای یخچال نوشابه

یخچال نوشیدنی در مدل‌ها و سایزهای مختلفی موجود است که از جمله آن‌ها می‌توان یخچال ۲منظوره ۲ متری، یخچال ایستاده ۶۰ و ۷۰ سانتی، یخچال نوفراست، یخچال ایستاده سفارشی، یخچال صنعتی نوشیدنی ۴ درب و یخچال کوچک هتلی (فوت) و… را نام برد. برای تنظیم دمای یخچال نوشابه باید از درجه ترموستات یخچال کمک گرفت و آن را تنظیم کرد. عوامل مختلفی بر دمای یخچال تاثیرگذار هستند. حتی زمانی که درب یخچال بسته باشد نیز دمای بیرون یخچال می‌تواند بر عملکرد و درجه دمای داخل یخچال موثر باشد.
برای تنظیم درجه حرارت یخچال ایستاده، ترجیحاً مراحل زیر را دنبال کنید:

 1.  ابتدا یخچال را باز کنید و دستگاه کنترل دما را بیابید. این قسمت معمولاً در داخل یخچال در نزدیکی بالایی یا پایینی قسمت داخلی قرار دارد.
 2. باتوجه‌ به نوع و برند دستگاه و همچنین نمایشگر یخچال، باید از دکمه‌های “+/-” یا دارای علامت‌های حرارت استفاده کنید.
 3. با استفاده از دکمه‌های مناسب، درجه حرارت مطلوب را انتخاب کنید.
  (برای یخچال ایستاده، معمولاً درجه حرارت مناسب در محدوده ۰-۴ درجه سانتی‌گراد است).
 4. پس از تنظیم درجه حرارت مطلوب، صبر کنید تا یخچال به درجه حرارت جدید برسد.
 5. برای اطمینان از صحت تنظیمات خود و عملکرد صحیح دستگاه، می‌توانید از یک ترمومتر داخلی استفاده کنید و دمای داخلی یخچال را اندازه‌گیری نمایید.

توصیه می‌شود که درجه حرارت یخچال را به طور دوره‌ای مورد بررسی قرار داده و در صورت نیاز تنظیمات را تغییر دهید تا مواد غذایی در داخل یخچال به‌درستی نگهداری شوند و از خراب شدن آن‌ها جلوگیری به‌عمل آید.

نکات مهم هنگام تنظیم ترموستات یخچال ایستاده فروشگاهی

ترموستات یخچال که به آن کنترلر دیجیتال دما یا رله دما نیز گفته‌می‌شود، یکی از مهم‌ترین قطعات برای این دستگاه است. این قطعه در تنظیم دما و خنک‌سازی این دستگاه نقش بسیار مهمی داشته و در نزدیکی کمپرسور در پشت یخچال قرار دارد. این قطعه که جریان برق را به سمت کمپرسور هدایت کرده، وظیفه قطع و وصل کردن این جریان را برعهده دارد. در نتیجه‌ این عملکرد، دمای یخچال در یک بازه مشخص ثابت نگه‌داشته شده تا از سرد یا گرم شدن بیش از حد این دستگاه جلوگیری شود.
در واقع می‌توان اینچنین بیان کرد که اگر دمای یخچال شما بالا برود، ترموستات با هدایت جریان برق به سمت کمپرسور و فعال کردن آن، دمای دستگاه را پایین خواهد آورد. پس از آن که دمای یخچال به سطح مناسب رسید، ترموستات در جهت جلوگیری از آسیب‌دیدن موتور یا کمپرسور یخچال، جریان برق را قطع خواهد کرد.
امروزه ترموستات‌هایی که در یخچال‌های ویترینی به کار می‌روند، به ۲ دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

 • حسگر دمای هوا
 • حسگر کویل اواپراتور

تنظیم ترموستات و نکات آن

در هنگام تنظیم ترموستات بهتر است نکات زیر را در نظر داشته باشید:

بررسی دمای محیط: قبل از تنظیم ترموستات یخچال، اطمینان حاصل کنید که دمای محیط مناسب است، بهترین دما برای یخچال بین ۳۷-۴۰ درجه فارنهایت (۳-۴ درجه سانتی‌گراد) است.
تنظیم دما: بر اساس نوع مواد غذایی و شرایط، ترموستات را به دمای مناسب تنظیم کنید. به‌عنوان مثال برای محافظت از مواد غذایی تازه، دمای یخچال را پایین‌تر تنظیم کنید.
استفاده از راهنمای تولیدکننده: هر یخچال ممکن است دارای راهنمای خاصی برای تنظیم ترموستات باشد، پس از خواندن دقیق راهنما عمل کنید.
بررسی دمای یخچال: بعد از تنظیم ترموستات، دمای داخل یخچال را بررسی کنید و اطمینان حاصل نمایید که از دمای مناسب برخوردار است.
تنظیم مجدد: ممکن است نیاز باشد که ترموستات را مجدداً تنظیم کنید، بهتر است این کار را در بازه‌های زمانی منظم انجام دهید.
نگهداری و پاکسازی: همواره یخچال را پاک و تمیز نگهدارید. هر چه یخچال پاک‌تر باشد، عملکرد بهتری خواهد داشت.

استفاده از سنسورهای هوشمند: بعضی از یخچال‌ها دارای سنسورهای هوشمند هستند که به صورت خودکار دما را تنظیم می‌کنند؛ بهتر است از این ویژگی‌ها بهره ببرید.

به منظور اطمینان از طرز کار صحیح و مناسب یخچال خود، باید به درست بودن عملکرد ترموستات آن نیز توجه داشته باشید و در صورت وجود مشکل حتماً نسبت به رفع آن اقدام کنید.

علت خنک نکردن برخی از یخچال های ویترینی

علت خنک نکردن برخی از یخچال های ویترینی

برای تمامی لوازم الکتریکی از جمله انواع یخچال‌ها ممکن است مشکلات زیادی به وجود بیایند. سرد نکردن یخچال همیشه یکی از مشکلات رایجی به شمار می‌رود که کارایی و عملکرد یخچال را دچار اختلال می‌کند. هر کدام از انواع یخچال‌های ویترینی دارای امکانات متنوعی هستند. در این میان، قطعاتی درون دستگاه تعبیه می‌شوند که در صورت بروز اختلال در هر یک، صددرصد مشکلاتی به وجود خواهند آمد. در این میان مشکل سرد نکردن یخچال‌های ویترینی نیز در مواردی می‌تواند شایع باشد. باید توجه داشته باشید که حتی باکیفیت‌ترین و گران‌ترین یخچال ویترینی از یک برند معروف نیز ممکن است با مشکل مواجه گردد و نمی‌توان انتظار داشت که برای چندین دهه دوام بیاورد. دلایل خنک نشدن این یخچال‌ها نیز تحت تاثیر عوامل گوناگونی هستند که در زیر بیان شده‌اند.

 1. خطا در تنظیم ترموستات و عملکرد ناصحیح
 2. مسدود یا خراب بودن فن خنک کننده
 3. نقص در قطعات الکترونیک و کنترل دما
 4. وجود خطا در سیستم خورشیدی یا خوردگی لوله‌ها
 5. مسدود یا منجمد بودن لوله‌های خوراک و خروجی هوا
 6. نصب لوله‌های فشار بالا یا پایین
 7. ایجاد خطا در ساماندهی سیستم خنک‌کننده
 8. عدم کفایت فشار گاز خنک کننده

با توجه به این موارد، تاکید بر تعمیرات و نگهداری منظم یخچال‌ها بسیار حائز اهمیت است. همچنین آگاهی از نکات مربوط به تنظیم دمای صحیح یخچال‌ها نقش بسزای در حفظ کارآمدی و عملکرد صحیح آن‌ها دارد. با رعایت نکات فوق، می‌توانید از یخچال‌های ایستاده و ویترینی خود به بهترین شکل استفاده کرده و از نگهداری بهتر مواد غذایی لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *